Lehti: Jokelan yläasteen hyvä keskiarvo puhuttaa
STT
Tuusulan koulutuslautakunnassa on herännyt keskustelua siitä, miksi Jokelan yläasteen yhdeksäsluokkalaisten viime kevään päättötodistuksen keskiarvo oli niin hyvä. Asiasta kirjoitti sanomalehti Keski-Uusimaa tiistaina.
Lautakunnassa oli lehden mukaan pohdittu, onko Jokelan koulukeskuksen viimevuotinen ampumistragedia vaikuttanut arvosteluun niin, että hyviä numeroita olisi annettu liian helposti. Yhdeksäsluokkalaisten keskiarvo oli 8,12.
Tuusulan sivistystoimenjohtaja Esa Ukkola sanoi tiistaina STT:lle, että asiaa ei ryhdytä sen syvällisemmin selvittämään. Ukkolan mukaan koulun rehtori on kertonut, että viime keväänä päättötodistuksen saanut ikäluokka on aiempinakin vuosina ollut poikkeuksellisen hyvä.
- Siihen on tässä vaiheessa uskominen, ja luotan, että näin se myös on, Ukkola sanoi.