Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.02.2012 02:17
A A A

Syyttäjä vaatii sakkoja vaalirahajutussa

Kehittyvien maakuntien Suomen oikeusjuttu on viimeinen neljästä Nova-oikeudenkäynnistä. Helsingin käräjäoikeus alkoi käsitellä Nova-yhtiöihin liittyviä epäselvyyksiä marraskuussa. Ratkaisuja odotellaan huhtikuussa.

Ensimmäisenä saatiin valmiiksi Ilkka Kanervan syntymäpäiviin liittyvä lahjusjuttu. Kanervalle syyttäjä vaatii vähintään kahta vuotta vankeutta törkeästä lahjuksen ottamisesta. Lahjuksen antamisesta syyttäjä vaatii entisille Nova-johtajille Arto Merisalolle ja Tapani Yli-Saunamäelle vajaan kahden vuoden tuomiota. Lisäksi lahjussyytteessä ovat Toivo Sukari ja Kyösti Kakkonen.

Viime viikolla päättyi Nova-yhtiöiden rahankäytön ja konkurssin selvittely. Siinä syyttäjä vaatii Merisalolle kuutta vuotta ja Yli-Saunamäelle kahta vuotta vankeutta. Viidelle muulle vastaajalle vaaditaan 1-4 vuoden ehdottomia vankeustuomioita.

Viime viikolla saatiin valmiiksi myös Rovaniemen kelkkatehtaan lahjusjuttu. Syyttäjä vaatii ehdollista tai sakkoja Ari Ruotsalaiselle lahjuksista, joiden antamisesta syytetään Merisaloa ja Yli-Saunamäkeä.

Kaikki epäillyt ovat kiistäneet kaikki syytteet.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa