Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 16.12.2009 15:42
A A A

Pakkaskelillä kannattaa olla tarkkana putkirikkojen varalta

Nopeasti kiristynyt pakkanen lisää kiinteistöjen putkirikkojen määrää. Lassila & Tikanojan mukaan ilmoituksia pakkasen rikkomista vesiputkista on jo tullut tietoon eri puolilla maata.

Jäätyneiden putkien aiheuttamista vesivuodoista voi koitua suuria taloudellisia vahinkoja. Yleensä vahinkoja joudutaan korjaamaan paljon siinä vaiheessa, kun pakkanen lauhtuu nopeasti.

- Lauhtuminen voi tapahtua joulun aikoihin, jolloin monet ovat jättäneet kotejaan tyhjilleen. Olisikin tärkeää, että kiinteistöjä pidettäisiin nyt silmällä vahinkojen ehkäisemiseksi, neuvoo liiketoimintajohtaja Pekka Koskinen Lassila & Tikanojasta.

Koskisen mukaan ennen lähtöä kannattaa varmistaa, että lämmitys on kaikkialla päällä ja lämpötila pysyy riittävänä. Jos asunnossa on ongelmaputki, jota ei ole ehditty korjata, Koskinen tarjoaa avuksi vanhaa konstia: hanan voi jättää harvakseltaan tiputtamaan, jolloin putkessa oleva virtaus saattaa estää jäätymisen.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Kotimaa