Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.07.2011 21:39
A A A

Saksalaisten soutajajupakan esitutkinta lopetetaan

Leppävirralla mökkirantaan majoittuneiden saksalaissoutajien tapaus todennäköisesti mapitetaan pois päiväjärjestyksestä. Poliisi ja syyttäjä keskustelevat asiasta keskiviikkona. Poliisi aikoo tehdä rajoittamisesityksen, joka tarkoittaa esitutkinnan lopettamista.

Aktiivista tutkintaa ei muutenkaan ole tehty vähäiseksi katsotussa tapauksessa.

- Saksalaisia ei ole kuultu, eikä heitä ole edes yritetty tavoitella. Ei ole nähty tarpeelliseksi lähteä aktiivisesti etsimään heitä Saimaan seliltä, rikoskomisario Juha Korhonen Pohjois-Savon poliisista.

Korhosen mukaan tutkinta on priorisoitu vähäiseksi, koska Suvasveden saaressa sijaitsevalla mökillä ei tapahtunut vahinkoa ja soutajaryhmä tarjosi myös maksun yöpymisestään. Lisäksi mökkipihaan rantautumiseen vaikutti yhden matkalaisen sairauskohtaus.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Kotimaa