Sauri: Itsemurhien lasku on pysähtynyt
STT
Mielenterveyden keskusliiton puheenjohtaja Pekka Sauri on huolissaan siitä, että itsemurhien määrän lasku on pysähtynyt. Sauri huomauttaa, että Suomessa tehdään noin kolme itsemurhaa joka päivä. Joka toinen päivä tekee yli 65-vuotias itsemurhan.
Saurin mielestä Suomessa on käynnistettävä valtioneuvoston periaatepäätöksellä uusi kansallinen itsemurhien ehkäisyprojekti. Työhön tarvitaan psykiatrian asiantuntijoiden lisäksi median, sosiaalityön sekä erityisesti potilas- ja omaisjärjestöjen asiantuntemusta.
– Myös itsemurhaluvut on painettavissa alas. Vieläkin on vallalla virheellinen käsitys, että itsemurhasta puhuva ei toteuta aikomuksiaan. Kaikkiin itsemurhauhkauksiin tulee suhtautua vakavasti. Itsemurha on hätähuuto, epätoivoinen ratkaisuyritys tilanteessa, jossa elämä tuntuu kestämättömältä. Teon taustalla on usein myös taloudellisia huolia, Sauri sanoo.