Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 04.08.2011 14:38
A A A

Tampereella kadonnutta tyttöä etsitään maastosta

Poliisi on ryhtynyt etsimään Tampereella kadonnutta tyttöä maastosta. 15-vuotias Karoliina Kesti katosi lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.

Kestiä etsitään kaupungin länsipuolella sijaitsevan Likolammenkadun maastosta. Paikka sijaitsee Raholan ja Kalkun välimailla kymmenisen kilometriä Tampereen keskustasta.

Poliisi ei ainakaan tässä vaiheessa etsi tyttöä alueella sijaitsevasta lammesta.

- Meillä ei viitteitä siitä, että hän olisi joutunut veteen, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Hannu Kallioniemi.

Kestin matkapuhelin oli toiminnassa vielä hänen katoamisensa jälkeen aina tiistaiaamuun asti. Sen jälkeen puhelin mykistyi, ja se on kateissa.

Kesti lähti sunnuntaiyönä puoli kolmen aikaan ajamaan Villilänniemestä kotiinsa Lentävänniemeen. Hänen skootterinsa löytyi aamulla tieltä ulos ajettuna.

Skootterin löytöpaikka oli taloyhtiön piha-alueella Likolammenkadulla noin kilometrin päässä lähtöpaikasta. Skootteri oli törmännyt piha-aitaan ja kaatunut.

Puolenpäivän jälkeen alkaneisiin etsintöihin osallistuu poliisin lisäksi toistakymmentä ihmistä vapaaehtoisesta pelastuspalvelusta.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Seuraa meitä Facebookissa