Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 22.02.2012 06:01
A A A

TS: Äidin masennuslääkitys saattaa riskeerata sikiön

Odottavan äidin masennuslääkitys saattaa heikentää sikiön terveyttä, kirjoittaa Turun Sanomat. Laajassa kansainvälisessä tutkimuksessa selvitetään, kuinka yleisiä neurologiset kehityshäiriöt ovat lapsilla, jotka ovat sikiöaikana altistuneet SSRI-lääkkeille.

- Eläinkokeet viittaavat siihen, että sikiön keskushermosto voi olla herkkä lääkkeille jo keskiraskaudesta alkaen, sanoo erikoislääkäri Heli Malm Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Huslabista.

Turun Sanomien mukaan noin 4-6 prosenttia raskaana olevista naisista käyttää masennuslääkkeitä. Vielä 2000-luvun alussa heitä oli vain noin prosentin verran.

Erityisesti SSRI-lääkkeitä käyttää yhä useampi, koska niillä on vähemmän haittavaikutuksia kuin vanhoilla lääkkeillä. SSRI-lääkkeet lisäävät mielialaan vaikuttavan serotoniinin pitoisuutta aivoissa.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa