Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 14.02.2009 10:24
A A A

Urpilainen: Lex Nokia valmisteltava uudelleen

SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen vaatii hallitusta vetämään niin sanotun Lex Nokian pois eduskunnasta. SDP äänestää Lex Nokiaa vastaan, mikäli sitä ei valmistella uudelleen.

Urpilaisen mukaan lakiesitystä pitää korjata monesta kohdasta.

– Yhteisötilaajan käsite on ensinnäkin liian laaja, eli se käsittää yritysten lisäksi yliopistot, kirjastot, taloyhtiöt ja niin edelleen. Laki olisi pitänyt rajata koskemaan vain työnantajan työpaikalla tarjoamaa sähköpostiyhteyttä, Urpilainen arvioi Helsingin Sanomissa.

Lakiesitys antaa poikkeukselliset valtuudet työnantajalle valvoa työntekijöitä, Urpilainen paheksuu.

– Lisäksi merkittävän haitan käsite on epämääräinen, ja kuka valvoo sähköpostia valvovaa yritystä, hän pohdiskelee.

Lex Nokiaksi kutsuttu lakiesitys sähköisen viestinnän tietosuojan muuttamisesta antaisi työnantajalle oikeuden tutkia työntekijän sähköpostitietoja, jos työnantaja epäilee yrityssalaisuuksien vuotamista.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Kotimaa