Päätös Guggenheim-museosta viivästyy
STT
Helsingin päätös Guggenheim-museosta viivästyy. Hankkeen käsittely lykkäytyy 3-4 viikolla, koska kaupunki päätti pyytää lausunnot asian kannalta keskeisiltä lautakunnilta ja johtokunnilta.
Helsingin kaupunginhallituksen oli määrä käsitellä Guggenheim-selvitystä jo 30. tammikuuta. Valtuuston oli tarkoitus päättää Helsingin kanta museohankkeeseen 15. helmikuuta.
Molemmat aikataulut viivästyvät lautakuntakierroksen vuoksi 3-4 viikkoa, vahvisti kaupungin lehdistöpäällikkö Tapio Kari STT:lle tänään.
Lisäaikaa otettiin, koska useat luottamushenkilöt esittivät, että asiasta pyydettäisiin lausunnot ennen kaupunginhallituksen käsittelyä.
Yleisradio kertoi tänään, että kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) on teettänyt opetus- ja kulttuuriministeriössä lisäselvityksen Helsinkiin suunnitteilla olevasta Guggenheim-museosta. Hänen mukaansa yksikään ministeriö ei liputa rahoittajana Guggenheimin puolesta.
Arhinmäki toisti samalla kantansa, jonka mukaan kulttuuriministeriöllä ei ole mahdollisuutta osallistua Guggenheim-museon rahoitukseen.