Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 13.02.2012 18:08
A A A

Apple antoi tarkastajien syynätä Kiinan alihankkijoita

Tietotekniikkajätti Apple on päästänyt riippumattoman Fair Labor Association (FLA) -järjestön tarkastajat tutkimaan työoloja Foxconnin ja muiden alihankkijoidensa tehtailla Kiinassa. Asiasta kertoivat sekä Apple että FLA.

Applea on arvosteltu siitä, että se teettää laitteitaan Kiinassa tehtailla, joiden työolot ovat huonot ja palkat pieniä.

Yhtiön alihankkijoista Foxconn oli toissa vuonna otsikoissa työntekijöiden itsemurha-aallon vuoksi ja on sen jälkeen kertonut parantaneensa olosuhteita.

Applen toimitusjohtaja Tim Cookin mukaan nyt tehtävät tarkastukset ovat ennennäkemättömän suuria elektroniikkateollisuuden historiassa. FLA tulee yhtiön mukaan haastattelemaan tuhansia kiinalaisia työntekijöitä.

Applen mukaan ensimmäiset tarkastukset alkoivat jo maanantaina Shenzhenissä sijaitsevalla Foxconn Cityn tuotantolaitoksella.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Talous