Ikea kaavailee rajua laajentumista Suomessa

29.10.2007 15:53 (Päivitetty 29.10.2007 15:53)
Kuva: Mauri Ratilainen

Ikean perustaja Ingvar Kamprad vieraili Espoon Ikeassa maanantaina.

STT

Huonekaluketju Ikea kaavailee kovaa laajentumista Suomen markkinoilla. Yhtiön perustajan Ingvar Kampradin mukaan Suomessa voisi olla kymmenen vuoden kuluttua jopa kahdeksan Ikea-tavarataloa, kun niitä nyt on kaksi.

– Viiden tai kymmenen vuoden kuluttua tavarataloja voisi olla kuudesta kahdeksaan. Sijaintipaikkoja tai tarkempaa aikataulua ei kuitenkaan voi vielä arvioida, Kamprad sanoi Suomen-vierailunsa yhteydessä.

Kamprad perusti Ikean vuonna 1943, ja kuudessa vuosikymmenessä siitä on kasvanut yksi maailman suurimmista vähittäiskauppaliikkeistä. Kaikkiaan Ikealla on yli 200 tavarataloa 24 maassa, ja niiden myynti on vuodessa lähes 20 miljardia euroa.

Suomen nykyiset Ikeat sijaitsevat Espoossa ja Vantaalla, ja niiden lisäksi tavaratalot on tulossa ensi vuoden kesällä Raisioon ja Tampereelle vuonna 2009.

Kommentoi artikkelia