Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 06.09.2010 20:40
A A A

Pelkäsi mielenilmauksia

Blair perui kirjansa markkinointitilaisuuden

Britannian entinen pääministeri Tony Blair perui maanantaina muistelmiensa markkinointitilaisuuden, koska pelkäsi joutuvansa mielenilmausten kohteeksi.

Blairin oli määrä markkinoida muistelmiaan Lontoon keskustassa sijaitsevassa kirjakaupassa keskiviikkona. Äärioikeistolainen Britannian kansallispuolue ja sotaa vastustavat aktivistit olivat ilmoittaneet saapuvansa paikalle.

Viime lauantaina Dublinissa mielenosoittajat heittivät Blairia kohti kananmunia ja kenkiä, kun tämä saapui vastaavaan tilaisuuteen. Kaikkiaan parisataa mielenosoittajaa otti yhteen poliisin kanssa. He syyttivät Blairia muun muassa Irakin ja Afganistanin sotien uhreista.

Blair pahoitteli peruutusta ja lupasi, että kauppaan toimitetaan signeerattuja kappaleita muistelmista. Ex-pääministerin mukaan kirja on jo osoittautunut myyntimenestykseksi.





Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Ulkomaat