Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.02.2012 12:00
A A A

Mellakat uhkaavat levitä Malediiveilla

Kuva: IBRAHIM FAID Kapinoivat malediiviläispoliisit heittävät armeijan joukkoja kyynelkaasulla.

Kapinoivat malediiviläispoliisit heittävät armeijan joukkoja kyynelkaasulla.

Malediivien armeija yrittää estää mellakoiden leviämisen Intian valtameren lomaparatiisissa. Sotilaat valvovat muun muassa Ganin lentokenttää, jonka kautta turistit kulkevat lomakohteisiin.

Viranomaisten mukaan levottomuuksia on ollut vain kaukana lomakohteista. Pelkona on kuitenkin se, että mellakat karkottavat silti turisteja ja tärvelevät maan mainetta matkailijoiden keskuudessa.

Pääkaupungissa Malessa ja joillakin muilla paikkakunnilla puhkesi mellakoita alkuviikosta, kun presidentti Mohamed Nasheed painostettiin eroamaan. Nasheed syytti vastustajiaan vallankaappauksesta.

Paikallinen tuomioistuin on määrännyt Nasheedin ja entisen puolustusministerin pidätettäväksi. Syytteistä ei ole tietoa.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Ulkomaat