Pelaajat manailivat onnen uupumista

22.11.2007 8:00 (Päivitetty 22.11.2007 8:00)
Kuva: Heikki Saukkomaa

Pettynyt Jari Litmanen.

Kuva: Heikki Saukkomaa

Joonas Kolkka ja Mika Väyrynen jalkapallon EM-karsintaottelun jälkeen Dragao-stadionilla Portossa keskiviikkona.

Kuvasarjat

Janne Lehikoinen/ STT

Jalkapallomaajoukkueen bussiin valui keskiviikkoiltana Porton Dragao-stadionilla yrmeän näköisiä miehiä. Unelma EM-lopputurnauspaikasta eli karsintojen loppuun saakka, mutta unelmaksi kaikki vain jäikin Suomen pelattua Portugalin kanssa tasan. Kapteeni Jari Litmanen muistutti kuitenkin, että kaikki annettiin mitä annettavissa oli.

- Hyvä taistelu oli. Voitto tarvittiin, siihen uskottiin, mutta ei riittänyt. Jokainen teki kuitenkin parhaansa, ja joukkueesta täytyy olla ylpeä, veteraani totesi.

- Vaikka Portugali palloa pitikin, eivät he loppujen lopuksi mitään vaarallista saaneet aikaan. Se meni ihan hyvin, parannettavaa jäi siihen omaan pallolliseen pelaamiseen. Muutama mahdollisuus meillä oli, mutta ei mitään suurta paikkaa.

Litmasen osalta karsinnat päättyivät keskiviikon pelin 67. minuutilla, kun suomalaisjalkapallon ikonin kentällä korvasi Mika Väyrynen. Nyt Litmanen oli siis avauksessa, kun lauantaina hän tuli vaihdosta viimeisen puolen tunnin ajaksi. Sadan minuutin saldo on hieno miehelle, joka on viettänyt melkeinpä koko vuoden sairastuvalla. Siitä ei paljon lohtua kuitenkaan irronnut.

- Nämä kaksi peliä olivat henkilökohtaisia voittoja minulle, mutta valitettavasti paska makuhan tästä jää itselle ja kaikille muillekin. Tähän viimeiseen iltaan ei pidä kuitenkaan liikaa tuijottaa, jokaisella joukkueella oli ne 14 matsia aikaa saada riittävästi pisteitä. Meillä on pettymyksiä tullut jo matkan varrellakin.

- Taisteltiin viimeiseen asti, se on hieno homma. Täytyy muistaa, että tässä lohkossa oli kolme joukkuetta, jotka olivat mukana MM-kisoissa. Siinä mielessä todella hyvät karsinnat meiltä.

Uran jatkoa ajatellen hyvä toipuminen antoi ehkäpä uskoa. Päätöksiä Litmanen ei ole kuitenkaan mihinkään suuntaan tehnyt.

- Päivä kerrallaan on eletty nämä viimeiset viikot, ja pistin kaiken likoon, että pystyn olemaan ryhmässä mukana. Tulevaisuutta ei ole ehtinyt miettiä. Kuntoutus jatkuu, ja varmasti talven aikana tulee joku päätös, Litmanen sanoi tulevasta.

Onnea ei...

Keskikentällä 68 minuuttia uurastanut Teemu Tainio manaili Suomen "ikuista vitsausta", edes pienenpienen tuurin puutetta. Uskoa tulevaan kuitenkin riittää.

- Pientä onnea olisi tarvittu, mutta meillä ei näissä karsinnoissa kauheasti onnea ollut. Jätimme aika kovan taakan itsellemme, kun Portugali piti voittaa vieraissa. Tämä olisi pitänyt hoitaa aikaisemmin.

- Tästä pitää ottaa oppia, ja kyllä me kisoihin vielä mennään.

Onnea matkaan kaipaili myös Sami Hyypiä.

- Lähellä oli, mutta kyllä Portugali on hyvä joukkue ja onnea olisi aika paljon tarvittu voittoon. Jässi pelasi tosi hyvin, ja joukkue teki kovasti hommia. Tosi pettynyt olo, kun näinkin lähelle päästiin.

Portugalin vahva alku, molemmilla jaksoilla, piti topparin hereillä. Suomellakin oli saumansa isäntien hakiessa ratkaisua.

- Tulivat hyvin peliin, halusivat varmaan ratkaista heti alussa. Saimme muutaman vastahyökkäyksen, mutta ei oikein saatu syöttöjä omille, Hyypiä harmitteli epätarkkuutta.

Laitamies Joonas Kolkka myönsi syöttöpelin onnahtelun. Hermojen piikkiin se ei kuitenkaan mennyt.

- Kyllä Portugali prässäsi todella hyvin ja tilaa oli vaikea löytää.

Potutuksen määrä ylitti kokeneen Kolkankin uran aikaisemman huipun.

- Kyllä tällaista tunnetta saa uralta hakea.

Tyhjä olo

Oikean pakin tontilla sekä Ricardo Quaresman että Cristiano Ronaldon vyörytystä vastaanottanut Petri Pasanen oli porukasta kenties eniten tunteet pinnassa. Pettymys oli valtava, eikä sanaakaan oikein suusta meinannut tulla.

- Aika tyhjä olo. Kaksi vuotta jätkät ovat sitoutuneet tähän täysillä, ja näin kävi. Kyllä tämä hiljaiseksi vetää. Turha kuitenkin jossitella tästä, meillä oli 14 peliä aikaa näyttää.

- Jos vanhaa fraasia käyttää, saappaat jalassa kuitenkin kaaduttiin. Joka jätkä pisti kaiken peliin.

Kommentoi artikkelia