Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 20.02.2012 13:18
A A A

Föreslå ett namn åt Victorias baby!

Sveriges kronprinsessa Victoria och Prins Daniel har berättat att deras första barn föds i månadsskiftet februari-mars.

I både Finland och Sverige har man spekulerat om den kommande tronföljarens namn och till exempel spelföretaget Unibet har erbjudit möjligheten att slå vad om barnets namn. Den svenska kungafamiljen har ett speciellt förhållande till Jyväskylä eftersom familjens medlemmar besökt staden ett flertal gånger.

Tronföljarens mormor, drottning Silvia berättas även ha ett intresse för den föredetta Jyväskyläbon Alvar Aaltos arkitektur. Om Victoria och Daniels barn är en pojke, kunde alltså den blivande prinsens namn bli Alvar?

Vilket namn föreslår du åt Victorias och Daniels första barn? Skicka ditt namnförslag till Keskisuomalainens redaktion senast den 22 februari på epostadressen verkkotoimitus@keskisuomalainen.fi eller föreslå ett namn på Keskisuomalainens Facebook sida.

Redaktionen väljer de bästa av de inkomna förslagen till en omröstnig. Läsarna får därefter rösta om vad som är Mellersta-Finlands förslag till namn för Sveriges blivande tronarvinge.

Vi skickar det vinnande förslaget till det Svenska kungahuset efter barnets födelse och väntar även på kungahusets svar till förslaget.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Viihde