Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 30.10.2007 19:34
A A A

Viha on paha vieras - Seppo Jokinen

Seppo Jokinen Viha on paha vieras Karisto 2007. 288 s.

Kokenut tamperelainen rikoskirjailija Seppo Jokinen (s. 1949) parantaa koko ajan. Kahdestoista rikoskomisario Sakari Koskisesta kertova romaani Viha on paha vieras on tasapainoinen ja ajatuksella kirjoitettu teos, joka nousee miehen tuotannon kärkipäähän.

Jokinen kuvaa tamperelaista Tesoman lähiötä sen ongelmineen. Vuokrakerrostalon asunnoissa on vieraillut tuntematon henkilö, joka on jättänyt käynneistään pelottavia viestejä. Pian kerrostalosta löytyy kuollut mies, joka on alueella vihattu talokyttääjä. Myöhemmin paljastuu murhayritys ja pahoinpitely samalla alueella.

Komisario Koskinen on ymmällään outojen tapausten kanssa. Motiivi tuntuisi löytyvän moneltakin henkilöltä. Kerrostalon kirjavasta sakista löytyy useita asukkaita, joilla on ongelmia itsensä tai ympäristönsä kanssa.

Velvollisuudentuntoinen Koskinen paneutuu tutkijaryhmänsä kanssa tapauksiin sydänverellään. Vaikka kirjassa kuvataan tarkasti rikostutkintaa, niin tekniset yksityiskohdat eivät nouse kuitenkaan hallitsevaksi. Pääosassa ovat poliisit inhimillisine piirteineen ja kykyineen. Koskisen ohella nousee muutama muu poliisi etualalle.

Aiemmin kireän oloisena ollut Koskinen on tällä kertaa hiukan seesteisempi. Tosin miehen hihat palavat edelleenkin herkästi jos asiat eivät suju toivotusti. Aiemmissa kirjoissa Koskisen kireys tuntui rasittavalta piirteeltä.

Koskisen käytöstä hillitsee se, että kotirintamalla on nyt rauhallisempaa. Yhteiselo uuden naisystävän kanssa tuntuu sujuvan. Linnea ei ihmettele eikä huutele perään, vaikka mies syöksyy keskellä yötä hälytyksen perään. Tästä Koskinen päättelee, että Linneasta kannattaa pitää kiinni.

Tyylilleen uskollisesti Koskinen ei kerro alaisilleen kaikkea jutun ratkaisuhetkillä, vaikka onkin vankka ryhmätyön kannattaja. Koskinen haluaa vain olla tapahtumien keskiössä syyllisten paljastuessa. Hän nauttii siitä kun palaset loksahtavat kohdalleen.

Jokinen keventää onnistuneesti kerrontaa arkipäivän huumorilla.

Kirjassa on myös kiintoisia sivujuonteita. Sairauslomalla oleva rikoskonstaapeli Markku Kaatio rypee itsesäälissä ja on menossa rappiolle. Kaatio joutui ampumaan ihmisen pidätystilanteessa. Koskinen yrittää auttaa miestä kykyjensä mukaan, mutta huomaa oman vajavaisuutensa. Tämä on inhimillistä draamaa.

Vaikka pääasiassa kirjassa liikutaan Tesoman suunnalla, niin myös Hervannan seutu ja keskustan korttelit vilahtavat myös tekstissä. Jokinen käyttääkin Tamperetta mainiosti kirjojensa tapahtumapaikkana. Netistä muuten löytyy Mansen murhakartta, johon on sijoitettu Jokisen romaaneissa tapahtuneet veriteot. Sivusto oheistietoineen on selaamisen arvoinen.

Viha on paha vieras on ajan hermolla oleva rikosromaani, jossa nostetaan esille myös hyvinvointiyhteiskunnan kipupisteitä. Sairaalassa vieraileva Koskinen päivittelee tilojen ahtautta ja potilaiden kohtelua. Myös päätään nostava rasismi huolestuttaa Koskista.

ANTTI NISULA

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa