Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 20.03.2008 19:48
A A A

Kummalta puolelta muna paistetaan. Runoja. - Markku Into

MARKKU INTO

Kummalta puolelta muna paistetaan. Runoja.

Sammakko 2008, 67 s.

Norsut tepastelevat hyväntahtoisesti knalli syvään upotettuna, silmälasit päässä ja munanpaisto-kihveli kärsään kiedottuna Markku Innon uuden runokokoelman oivallisesti toteutetulla kansilehdellä.

Kuten tunnettua, norsua ja psykoanalyytikkoa yhdistää ainakin yksi asia, pitkä muisti. Runossa No Niin No Into kirjoittaa tästä aiheesta, siihen kuitenkaan juuttumatta. "Beckettin mukaan Proustilla oli huono muisti: / ymmärrän ettei leivoksilla pelisäännöillä sukupuolilla / ole kummempaa merkitystä / ei enää / eilen kenkä lensi taivaaseen / saan koska tahansa valaistuksen / pehmeän selittämättömän / taivaalta lohkeavan tähden / hellyyden painovoimattoman hetken / kaikki on kaikkea muuta / jos malttaa suudella / avaimenreiän tuulensuuta."

Edellä siteerattu runo voisi aivan hyvin edustaa Innon tämänhetkisen runousopin keskeisiä teesejä, spontaanin kirjoittamisen vaihetta numero x. Siinä assosiaatiot, mielikuvat, emootiot, säkeen rakennustelineet ja lopullinen rakennus, henkilöhistoria ja anarkismi ovat yhtä kaikki näkysällä osana kirjoittamisen kesytöntä leikkiä ja olemisen syvintä vakavuutta.

Se, että runoilija tunnustaa paistavansa kananmunia, ei tee hänestä vielä yli-ikäistä ja väsynyttä. Päinvastoin kyse on aina lopulta siitä, miten asiat tehdään - tyylillä vai tyylittömästi.

Kokoelmassa on myös koskettava runo edesmenneelle runoilija-ystävälle ja hengenheimolaiselle Jarkko Laineelle ( Jarkko Laine In Memoriam): "hiljaisella otsalla runon uurteet / raskaan sateen jälkeen / silmät siristävät valoon / lämpöinen käsi lakanalla / kädessäni hetkien muisto mahdottomat sanat / kun tajuaa pilvien hajoavan kalkin / kultatukan leimahdus nuoruuden häivähdys / uskomattoman raastava hiljaisuus / viimeinen hidastus / äänetön höyryveturi humahtaa lihan ja surun tunneliin / viimeiset sanasi minulle: / päässä kihisee." (19.8.2006)

HANNU WAARALA

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa