Virrata että - Harry Salmenniemi
Harry Salmenniemi Virrata että Otava 2008, 44 s.
Harry Salmenniemen (s. 1983) Virrata että on poikkeuksellisen rohkea esikoisrunoteos. Se on muodoltaan ja kieleltään omalakinen kokonaisuus, joka ei pelkää haastaa lukijoitaan.
Herakleitoksen ajatus "kaikki virtaa" voisi olla kokoelman tunnuslauseena. Runoissa tapaillaan jotakin, joka on jatkuvassa liikkeessä. Niissä etsitään sanoja, toistetaan, haetaan ja kysytään niin, että teksti tuntuu virtaavan kuin kivikon lomitse: "iltapäivän valaistuksessa suunniteltua {esim. apeutta puita harmaata {joki joka jonka / puiden lävitse niin kuin olisi mentävä / ei että vähän kerrallaan että virrata virrata virrata --".
Rikkonainen, etsivä muoto tavoittelee mielen liikettä, keskeneräistä ajattelua ja kokemista.
Tyyliltään äärimmäisen hiottu kokonaisuus jää melkoisen abstraktiksi ja etäiseksi. Runot tuntuvat itsepintaisesti vaikenevan kaikessa, mitä ne sanovat. Jokin kynnys jää vielä ylittymättä. Tinkimättömän omailmeisestä otteesta kiitos ja kumarrus.
OUTI KAIKKONEN