Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 14.02.2010 17:52
A A A

Anne Kauppi - Chopinin Balladit ja Fantasiat

ANNE KAUPPI
Chopinin Balladit ja Fantasiat
Alba Records
Frédéric Chopinin soolopianolle kirjoittamat Balladit ja Fantasiat soivat Anne Kaupin uusimmalla kiekolla tunnevyöryjä ja teknistä taituruutta painottavina esityksinä.

Suomalaiset pianistit eivät ole aikaisemmin levyttäneet Chopinin keskeistä tuotantoa näin laajalti. Niinpä nyt hänen syntymänsä 200-vuotisjuhlien kynnyksellä teko herättää ansaittua lisähuomiota.

Ylevän arvoituksellinen Poloneesi-fantasia aloittaa levyn. Tämä sen sävellyksistä viimeiseksi syntynyt kuulostaa pianistin käsittelyssä poukkoilevalta, kuin johdannossa elettäisiin alkuräjähdyksen jälkeistä kaaosta.

Kuitenkin Chopin ilmentää musiikillaan ennen kaikkea oman aikansa puolalaiskansallisia tuntoja. Myös Balladeissa Kauppi on aidoimmillaan juuri dramaattisten äänenpainojen tulkkina. Mutta esimerkiksi F-duuri-balladin päätaitteessa aikakoneen armoton raksutus häiriintyy saaden epiikan epäilemään olemassaolonsa oikeutusta.

Erityisen vakuuttavista näkemyksistä voi nauttia kummassakin f-molli-teoksessa: Balladissa ja Fantasiassa. Niissä Anne Kaupin taide palvelee koskettavan inspiroituneesti säveltäjän tarkoitusperiä.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa