Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 05.02.2010 18:07
A A A

Amadeus - Amadeus

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AMADEUS
Amadeus
Suomen Mediamusiikki Oy
Amadeuksen debyyttilevyn sovituksissa kohtaavat popahtavat ja tanssittavat sävyt sekä akustiset soittimet. Levyllä on eloisa ja tuore tunnelma. Kitarat vievät mielikuvia kohti romanimusiikkia. Levyllä kuullaan myös viuluja, alttoviuluja ja selloa. Yhtenä erikoisuutena on bandoneon; harmonikansukuinen soitin kuuluu kiinteästi argentiinalaiseen tangoon.

Levyn sanoituksissa eletään suuria tunteita ja melodraamaa. Löytyy valloitettavaa vuorta, tulisimpia tuulia, kaukaista maata ja kuutamon loistetta. Levy ei ole tangoa, mutta sanoituksista voi löytää tangon läsnäolon. Tämä sopiikin luontevasti uusimman tangokuninkaan levylle. Sävellyksistä päävastuun kantaa Risto Asikainen, sanoituksista Ilkka Vainio yhdessä Asikaisen kanssa.

Amadeuksen jyhkeä ja omaleimainen ääni antaa levylle oman vahvan ilmeensä. Parhaiten ääni pääsee oikeuksiinsa kappaleissa, joissa Amadeuksen ilmaisu on pelkistettyä ja joissa on selkeän suoralinjainen melodia. Niitä ovat erityisesti Asikaisen ja Vainion tekemä Ei saisi aamu tulla koskaan sekä levyn päättävä Luonnonlapsi-ikivihreä.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa