Black Magic Six - Brutal Blues
Big Money Recordings
Helsinkiläisen Black Magic Sixin uuden albumin otsikko kuvaa hyvin yhtyeen musiikkia. Kaikki lähtee bluesista, johon on lisätty reilulla kädellä rasvaista autotallirokkia ja brutaalia rytmiä.
Voimakaksikko J-Tan ja Lew Stiffer osaa yksinkertaistamisen taidon, eikä lähde kolmannellakaan levyllään hienostelemaan. Sovitukset on veistetty ensin kirveellä ja siirrytty sitten studioon, jossa materiaali on isketty nauhalle sellaisella raivolla, että herkempää hirvittää. Piristävää taustatukea duolle tarjoilee kantrivetoisessa The Biggest Ass In Townissa loistava tyttökuoro 5000 $ Buns sekä yhden miehen torvisektio Victor Stereo.
Brutal Blues ei sisällä mitään radikaalisti uutta, mutta ei sen varmaan tarvitsekaan. Motörhead ja AC/DC ovat tehneet samaa levyä jo 40 vuotta, eikä kuulijakunta ole vielä kyllästynyt.
Lopuksi voi tietysti todeta, että Black Magic Six on ennen kaikkea livebändi. Levyllä kaksikko kuulostaa paikoitellen liian hiotulta, mutta ulosanti on huomattavasti rupisempaa kun heidät pääsee näkemään hikisessä rokkiklubissa.
Mikko Siltanen