Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 24.04.2009 16:08
A A A

House on the Hill - Plain Ride

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

PLAIN RIDE
House on the Hill
Ektro
Viikko sitten Jyrockissa musisoinut Plain Ride on mielestäni aliarvostettu yhtye.

Laulaja-laulunkirjoittaja Janne Westerlundin luotsaama nelikko on julkaissut kaksi loistavaa albumia ( Oh The Flow ja Strange Trial), jotka jokaisen musiikista kiinnostuneen ihmisen tulisi hankkia. Niillä folkhenkinen, akustinen äänimaisema yhdistyy rosoisempaan rokkijunnaukseen ja lopputulos on jotakin ennenkuulumatonta.

Tuore House on the Hill on tuhti paketti. Levyllä on mittaa yli seitsemänkymmentä minuuttia, ja avausraita Road Music kestää kuusi ja puoli minuuttia.

Tässä kyydissä aika kuluu kuitenkin kuin siivillä, sillä biisimateriaali on jotakuinkin täydellistä. Westerlundin katkeransuolainen naukuminen iskee suoraan sieluun ja muun bändin soitto palvelee hienosti itse lauluja. Lisäväriä levylle tuo Anssi Savisalon soittama sello, jota kuullaan kolmella kappaleella ( A Wonder Really, Isle of Bride, Black Waters).

Ei tarvitse omistaa kristallipalloa ennustaakseen, että tässä on yksi vuoden 2009 parhaista levyistä.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa