Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 14.02.2010 17:55
A A A

YL, Lauluyhtye Talla ja Karol Szymanowski

TALESCAPES
YL, Lauluyhtye Talla
Ondine
Levy sisältää uutta mieskuoromusiikkia. Kuorosta huokuu syvätunnelmainen ja mahtipontinen ote eikä siltä puutu uskallusta heittäytyä teoksiin; se vie keinuen, kuiskaten, suhisten ja sylkien säveliä yltyen huimaan huutoon äänijänteiden leikkiessä sävelillä ja leikaten iskevästi kuin veitsi.

Mystiset kuorosovitukset tulevat hienosti esiin. Sopranista Pasi Hyökki yltää korkeuksiin. Tenori- ja baritonien soolo- osuudet ovat puhuttelevia, kuin pyhien vesien kirvoittamia. Kuoro kuljeksii Matti Hyökin johdolla maistellen sanoja ja säveliä, välillä hyvinkin voimallisten tunnemyllerrysten innoittamana.

Kuulaus ja rytmiikan hallinta ovat läsnä. Levy vie kuulijansa voimakkaiden tuulien matkaan kunnes jää vain kuiskaus kulkemaan pitkin vesiä ja vuorenrinteitä.

KAROL SZYMANOWSKI
Pianoteoksia Vol 1
Anu Vehviläinen, piano
Alba
Tunteikkaasti lipuu Karol Szymanowskin (1882-1937) musiikki Anu Vehviläisen sormista. Ilmavien ja runomaisten teosten sointukuvioissa on mietiskelyä. Vehviläinen saa säveliin herkistyvää lempeyttä ja syvyyttä. Ehyet sävelkulut ja juoksutukset vaeltavat koskettimistolla lyhyin kerroksellisin teemoin ja sykähdyksin.

Vehviläisen yläjuoksutukset saavat auringonsäteet kimaltamaan hetken tyvenellä ennen tummaa sävelpauhua. Seesteinen, hidastettu hiljentyminen mielenpoukamaan nopeiden sävelteemojen jälkeen on myös keskeistä Szymanowskin teoksissa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa