Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.02.2010 17:44
A A A

Ville Leinonen - Majakanvartijan uni

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

VILLE LEINONEN
Majakanvartijan uni
Sound Of Finland
Valumo- yhtyeen lopetettua toimintansa vuonna 2005, Ville Leinosen musiikillinen polku on vienyt tyylilajista toiseen. Soolona mies on ehtinyt levyttämään niin akustisia laulelmia, finnhits-covereita kuin vanhoja kansanlaulujakin.

Majakanvartijan uni avaa laulaja-lauluntekijästä aivan uudenlaisen puolen.

Levy vaikuttaa ensi kuulemalta niin surrealistisen oudolta, että se pistää miettimään onko Leinonen tullut hulluksi vai mistä oikein on kyse.

Avain kryptisen, mutta myös äärimmäisen kiehtovan albumin ymmärtämiseen löytyy kuitenkin unista. Leinonen on luonut johonkin määrittämättömään paikkaan ja aikaan sijoittuvan tarinan, jonka tunnelmaa musiikilliset ratkaisut ja suomi-ranska-akselilla liikkuvat sanoitukset korostavat entisestään.

Mukaan mahtuu mm. Serge Gainsbourgilta kuulostava öljy-mainos Lotion Da Vie, porilaisen folkpsykedelian suuntaan kallistuva nimikkokappale ja eteeristä ambientia kappaleessa ((( ))).

Levyn pisteitä nostaa se, että romantikkona tunnettu Leinonen paljastaa tällä kertaa itsestään myös yhteiskuntakriittisen puolen.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa