Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 27.08.2010 18:59
A A A

SWEATMASTER - Dig Up The Knife

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SWEATMASTER

Dig Up The Knife

Fullsteam
Turkulaisrokutrion viides albumi vaati jokusen pyöräytyksen avautuakseen. Jahka sinunkaupat oli lopulta solmittu, oli musiikillisen makuukammarin ovi apposen ammollaan ja kuuntelija selällään.

Dig Up The Knife on aikaisempiin Sweatmaster-levyihin verrattuna hitusen tummemmilla sävyillä hahmoteltu, mutta ei bändi onneksi edelleenkään ole alkanut väsyneitä balladeja pimputella. Riisuttua, karheasti rouhittua garagevaikutteista rockia kuullaan siis edelleen koko rahan edestä.

2000-lukulaisen vaihtoehtorockin kuningasryhmä Queens Of The Stone Agen vaikutuksenkin voi ajoittaisina kaikuina kuulla. Monista samalla hiekkalaatikolla linnoituksia lapioivasta kokoonpanosta Sweatmasterin erottaa kuitenkin jo vuoden 2002 Sharp Cut -debyytillä löytynyt oma soundi. Uutukaisella se on jalostunut huippuunsa.

Dig Up The Knife on suomalaisen garagerockin kuninkaiden kypsin ja syvimmältä sielua rouhaiseva kokonaisuus, jonka 32 minuutissa ei ole sekuntiakaan turhaa.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa