Unzyme - Brainforest
MARKUS MATTLAR
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
UNZYME
Brainforest
Omakustanne
Biomekaaninen pop, määrittelee jyväskyläläinen Unzyme musiikkinsa. Biomekaaninen pop vaikuttaisi tämän levyn perusteella sijoittuvan lähelle elektroa tai ylipäätään koneilla tehtyä poppia. Taustat pulputtavat korostetun elektronisesti, mutta melodiat ovat ehtaa popmusiikkia ja laulukin efektoitu vain kevyesti jos ollenkaan.
Parivuotiaaksi tulokkaaksi Unzyme kuulostaa yllättävän valmiilta. Taustat ovat lajissaan vallan pätevät sekä ideoiden että toteutuksen tasolla. Biisit ovat hyvää keskitasoa: ässät puuttuvat, mutta hyviä koukkuja löytyy useammastakin numerosta. Konetaustoja oivasti täydentävä laulu toimii enimmän aikaa, vain Lose Your Placen aggressiivisempi ilmaisu ei vakuuta.
Käsissä on siis hyvä esikoislevy, vaikka esikuvat paistavatkin vielä paikoitellen läpi ja sävellyksistä puuttuu välillä paras terävyys. Oma tyyli ja näkemys vaikuttavat kuitenkin jo kirkastuneen. Ja ovathan Everything Is a Lie ja Another Crossing mainioita vanhan liiton syntsapopbiisejä.