Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.07.2010 12:30
A A A

Irtisanottujen viimeinen ehtoollinen

Kesätiistai tarjoaa roppakaupalla dokumentteja laidasta laitaan. Timo-Erkki Heinon Mennyttä etsimässä: Viimeinen työpäivä pohtii talouden tarkoitusta nyky-yhteiskunnassa. Uusintana nähtävä dokumentti tuntuu olevan jatkuvasti ajankohtainen.

Vuonna 1998 ruotsalaisyhtiö Electrolux lopetti jääkaappitehtaan Porissa. Erikoista tässä kaikessa oli dokumentin mukaan se, että Porin tehdas tuotti voittoa ja oli edelläkävijä muun muassa tiimityön kehittämisessä.

Työttömäksi jäi Porissa 200 ihmistä ja osana saneerausohjelmaa koko Euroopassa 12 000 työntekijää. Dokumentti ei sinällään kerro katsojalle mitään uutta. Jokaiselle suomalaiselle on jo tullut selväksi kapitalistisen markkinatalouden lainalaisuudet.

Viimeinen työpäivä tuo kuitenkin ahneuden iholle. Kun irtisanomisista ilmoitettiin, Electroluxin pörssikurssi nousi välittömästi lähes kolmanneksella.

Haastateltavina ovat entinen pääluottamusmies Kari Koskinen sekä jääkaappitehtaan työntekijöistä Pirjo Salovaara, Anita Nurmi ja Raija Viskari. Työnantajapuoltakin kuullaan.

Kaiken kukkuraksi Electrolux tarjosi viimeisenä työpäivänä työntekijöilleen kakkukahvit.

Mennyttä etsimässä:
Viimeinen työpäivä
TV1 klo 19.00

4D yrittää jälleen järkyttää katsojaa

4D: Maailman pienimmät lapset on dokumentti juuri siitä, mistä nimikin kertoo. 13-vuotias Taylor Marcello on yksi maailman pienimmistä ihmisistä. Hän on 83 senttiä pitkä ja painaa alle 8 kiloa. Jutun juurta yritetään repiä siitä, että Marcello koettaa pärjätä elämässä. Luovuttaako sitten pitäisi? 4D -dokumentteihin on usein haettu tarkoituksella katsojia järkyttäviä aiheita. Jos tämänpäiväinen kummastuttaa, niin kannattaa muistaa sellaiset helmet kuin Sata orgasmia päivässä ja Ihmissyöjät. Edellinen oli aidosti oksettava.

4D: Maailman
pienimmät lapset
Nelonen klo 22.00

Pornokeisari ja sananvapauden esitaistelija

Larry Flynt on mies, josta ei ota selvää. Hän on yhdysvaltalainen pornokustantaja, joka tekee muun muassa Hustler-lehteä. Yhtiön vuotuinen liikevaihto on noin 150 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria.

Flynt on taistellut sensuurin kanssa ja ollut useita kertoja oikeudessa. Hän on puolustanut sananvapautta loppuun asti. Silti miehen elämää seuranneena ei voi lopullisesti sanoa, onko mies tosiaan ajamiensa arvojen takana vai laskelmoiva bisnesnero.

Dokumentin ohjaajan aviomies on muuten Flyntin pitkäaikainen perhetuttu ja ohjaaja sai ammentaa materiaalia Flyntin omista arkistoista.

JIM D: Seksikeisari
Larry Flynt
JIM klo 21.00

Varoittava esimerkki remontin kiroista


Jos suunnittelet aloittavasi remonttia, niin katso ensin loppuun Jimin Remonttiarkea koko ensimmäinen tuotantokausi. Sen jälkeen voit sanoa, että sinulla on hyvä käsitys siitä, millaisia ongelmia remontoinnissa voi tulla vastaan.

Tässä jaksossa Stocktonin perheellä on hieno talo, jossa on tilavat huoneet. Ainoa ongelma on, että talosta puuttuu huoneet yhdistävä käytävä. Talon toiseen päähän pitää kulkea usean eri huoneen kautta.

Remonttiarkea
JIM klo 14.10

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Televisiossa tänään