Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 20.03.2010 20:05
A A A

Pitkäaikaistyöttömästä parfyrmööriksi

Viitasaarelainen Max Perttula on ammattikuntansa ainoa edustaja Suomessa. Parfymööri Perttula teki omia kosmeettisia aineitaan jo pikkupoikana. Nyt aikuisena hän aikoo saada markkinoille ensimmäisen suomalaisen luksushajuveden. Miehen nimikkotuoksu 44500 on saanut nimensä Viitasaaren postinumeron mukaan.

Perttu pystyy tunnistamaan yli tuhat tuoksua, purkamaan ne osiin ja kokoamaan uudelleen. Ryysyistä rikkauteen- tarina Max Perttulan elämä ei ainakaan vielä ole ollut. Velkaa on paljon, sitä suurta tilausta odotellaan, joten yhä ollaan ryysyjen puolella. Eikö kansainvälinen lama tilannetta ainakaan helpota.

Alalla ei kyse ole kuitenkaan vain siitä, että pystyy tuottamaan hyviä hajuja pikkupulloon. Kosmetiikka ja hajuvedet ovat miljardibisnes, jota pyörittävät rahan arvon tuntevat liikemiehet.

Max Perttulan hahmo on sen verran mielenkiintoinen, että mies on todella dokumenttinsa ansainnut. Jotkut ovat epäilleet, onko Max Perttulaa oikeasti olemassakaan, mutta kyllä on.

Ykkösdokumentti: 44500 Max
TV1 klo 21.10

Kuka olikaan Bostonin kuristaja?

Yksi kautta aikain kuuluisimmista sarjamurhaajista tunnettiin mediassa nimellä Bostonin kuristaja. Hänestä kertoo illan Jim D Henkilökuva.

Monet epäilevät, että 1960-luvun murhat tunnustanut Albert DeSalvo ei oikeasti olisikaan Bostonin kuristaja. Väitetään, että DeSalvo vain suojeli oikeaa murhaajaa. Bostonin kuristajaa syytettiin kolmentoista eri-ikäisen naisen murhasta. Veritöiden tekotapa viittasi sadistiseen psykopaattiin.

Jim D Henkilökuva:
Bostonin kuristaja
Jim klo 21.00

Lintu lähtee soitellen sotaan

Maaliskuun Kausikortissa karismaattinen Hannu Lintu johtaa Radion sinfoniaorkesteria. Konsertin teemana on musiikkia sodasta. Konsertissa kuullaan Martinùn Lidice, juhlallinen elegia tšekkiläiselle pikkukaupungille, jonka natsit tuhosivat kostoksi joukkotuhon arkkitehdin Reinhard Heydrichin murhasta. Tämä symbolinen teos soi usein maansurujen aikoina, kun haetaan lohtua ihmisen avuttomuudelle. Illan päättävässä Hindemithin Mathis der Malerista muodostui ajan myötä natsihallintoa protestoiva sävellys. Teoksessa taiteilija viskataan keskelle sodan pyörteitä.

Kausikortti: Hannu Lintu
Yle Teema klo 19.35

Kuorosodan voittaa Ilkka tai Marco

Alussa näytti siltä, että Kuorosota kerjäsi ongelmia. Lähetysaika oli sama kuin MTV3:n X Factorilla, ja Kuorosota vaikutti olevan siinä pelissä altavastaaja. Kuorosota päihitti kuitenkin X Factorin hyvin yksinkertaisesta syystä: Kuorosota on viihdyttävä viihdeohjelma, X Factor ei ole.

Tänään selviää Kuorosodan voittaja. Pelissä ovat mukana kahden karismaattisen miehen kotipaikkakuntakuorot. Ilkka Alangon lauluryhmä tulee Joensuusta ja Marco Hietala puolustaa Kuopion mainetta.

Finaalibiisitkin jo tiedetään. Ne voi käydä vilkaisemassa ohjelman nettisivulta, mutta kerrottakoon sen verran, että luvassa on ainakin Queenia ja Apulantaa. Finaalin artistivieras on Jenni Vartiainen.

Kuorosota
Nelonen klo 19.00

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Televisiossa tänään