Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 02.02.2010 12:29
A A A

Tapaus Alpo Rusi tv-dokumenttina

Tänään tv-ensi-iltansa saava dokumentti Epäilyksen varjossa on nostanut tapaus Alpo Rusin jälleen lehtien palstoille ja muualle mediaan. Vuonna 2002 Suojelupoliisi otti yhteyttä Alpo Rusiin ja kertoi miestä epäiltävän vakoilusta DDR:n hyväksi vuosina 1969-1976. Todisteet olivat melko heikot, ja Rasi vannoi syyttömyyttään.

Dokumentti käy lähi vuosien 2002-2009 tapahtumat. Sanaa "ajojahti" käytetään usein. Supo ja huomattava osa Suomen poliittista eliittiä ei antanut periksi. Rusin kärsimykset johtuivat suurilta osin siitä, että tietyt ihmiset eivät voineet myöntää olleensa väärässä. Toki Rusilla oli tukijansakin kuten Olli Rehn. Dokumentissa puhuva presidentti Martti Ahtisaari oli myös yksi heistä.

Aihe ei ole kovin elokuvamainen. Lähinnä kyse on siitä, että miehet ja naiset puhuvat asiaa kameran edessä. Fiktioelokuvan keinoista käytössä on mm. tunnelmallinen taustamusiikki. Näemme myös runsaasti arkistomateriaalia.

Dokumenttiprojekti:
Epäilyksen varjossa
TV2 klo 22.50

Mac pakenee roistojen kynsistä

CSI-sarjojen kunniaksi on sanottava, että ne eivät petä ystäviään juuri koskaan. Laatu pysyy tasaisena jaksosta toiseen. Nyt vuorossa ovat CSI New Yorkin uudet viidennen esityskauden jaksot.

Kuten tapana on edellinen kausi päättyi dramaattisesti. Mac ( Gary Sinise) pääsee lopulta pakoon sieppaajiltaan. Pankkiryöstäjät on tunnistettava nopeasti, tai he pääsevät pakoon.

Vuosien vieriessä on yhä vaikeampaa pitää katsojan mielenkiintoa yllä. Siksi panoksien on kausi kaudelta kovennuttava. CSI New York käyttää vanhaa hyvää keinoa, jossa päähenkilöt eivät vain selvittele työkseen rikoksia. Nyt he joutuvat pistämään henkilönsä peliin ja päätyvät jopa epäillyiksi. Toisinaan epäilyksiin on syytäkin.

CSI New York
MTV3 klo 21.00

Leevi K. selvisi lahkosta hengissä

Keskusteluohjelmassa Voimala pohditaan elämää lahkon vankina. Leevi K. Laitinen annettiin nelivuotiaana kartanolaisiksi kutsuttujen uskonlahkolaisten kasvatettavaksi. Pienestä Leevistä koulutettiin hurmosliikkeen lapsisaarnaajaa, häntä piestiin ja hän joutui mukaan julmiin rituaaleihin. Tänään Leevi K. Laitinen on kauppaneuvos ja hän on kasvattanut Varova Oy:stä menestyneen kansainvälisen kuljetusyhtiön.

Uskonnollisissa yhteisöissä tapahtuneet hyväksikäytöt ovat kuohuttaneet viime aikoina myös luterilaista kirkkoa. Kirkkohallituksen perheasiain johtaja Martti Esko sanoo, että kirkon johdon on otettava vastuu ja puututtava myös herätysliikkeiden piirissä tapahtuneisiin rikoksiin. Voimalassa pohditaan niitä mekanismeja, joilla suljetut patriarkaalisesti johdetut yhteisöt houkuttelevat jäseniä. Mikä on se tie, joka vie turvaa ja johdatusta janoavan etsijän sairaiden rituaalien uhriksi?

Voimala
TV1 klo 22.00

Ei kiitos hapansilakkaa

On maailmassa monta ihmeellistä asiaa. Yksi ihmeellisemmistä on ruotsalaisten perinneruoka hapansilakka. Tosin vieläkin omituisempi juttu on hapansilakansyöjät.

Hapansilakkakauden
avajaiset
FST5 klo 20.31

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Televisiossa tänään