Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 30.04.2008 15:11
A A A

Vappu naamareiden takana

Vappu on työväen juhla. Julkisuuden henkilöt katsovat vaivaantuneina vieressä, kun työmies korkkaa toisen kossupullon heti ensimmäisen perään.

Taviksille annetaan vappuna rauha riehua, yhtenä päivänä vuodessa.

Mutta millaista vappua vietetään siellä, minne teekkarilakki päässä pilailevan askeleet eivät yllä? Miltä vappu maistuu siellä, minne halvinta kuohuviiniä pari pulloa liikaa nauttinut työmies ei löydä tietään?

Annetaan julkkisten riisua naamarinsa ja kertoa itse.

Todelliset äijät juhlivat kotona

Äijät-sarjassa SubTV:llä seikkailleen

Jone Nikulan, 37, vappu etenee ilman suunnitelmia. Jos joku niitä tekee, se ei ole Nikula vaan tyttöystävä. Etukäteen suunniteltu bileilta ei ole Nikulan mieleen. Silloin jotain menee aina pieleen.

Tänä vuonna Nikulan vappujuhlissa nautitaan nikotiinia ja alkoholia yhtä aikaa.

- Uuden röökilain takia tiedossa taitaa olla hima-orientoitunut vappu. Ei kukaan jaksa jatkuvasti ravata pihalla tupakalla, Nikula tilittää.

Idols-tuomarin seurue pyrkii välttämään vappuna myös amatöörien aiheuttamat baariruuhkat.

- Suomalaiset tunarit eivät osaa juoda oikein, etenkään vappuna. Ei sinne puoliammattilaisten joukkoon viitsi lähteä.

Nikulan himavapussa tarjoillaan viiniä, olutta ja jaloviinaa. Ruoaksi nautitaan ainakin isännän reseptin mukaan valmistettuja lihapullia.

- Jos lihapullille myönnettäisiin Nobel-palkinto, niin minun reseptini voittaisi. Maustan perustaikinan tulisesti ja teen pulliin fetasydämet.

Tylsänä tiistaina parhaat bileet

Aiemmat vaput ovat kuluneet Nikulalta työn merkeissä. Edesmennyt Radio City vietti syntymäpäiviään vappuna, joten Nikula juhli työväenjuhlaa työpaikallaan.

Nikula on siis omaksunut vapun syvimmän olemuksen, mutta muuten juhla on jäänyt hänelle vieraaksi. Baarissa on tavallisena tylsänä tiistaina Nikulan mukaan paljon kivempaa kuin vappuna.

- Vapaana taiteilijana voin nauraa räkäisesti ihmisille, jotka tuskailevat arki-iltana seuraavan päivän aikaista herätystä, Nikula hymähtää.

Siten Nikula yrittää pitää yllä taiteilijaimagoaan, jota ei tosin miehen omasta mielestä ole olemassakaan. Paitsi ehkä vappuna, sillä Nikula viettää silloin 20-vuotistaiteilijajuhlaansa.

Jos Nikula sen vuoksi erehtyy menemään baariin vappuna, samaan paikkaan ei taatusti eksy vappupilailijoita.

Ulos toipumaan aaton riennoista

Näyttelijä Elsa Saisiolla, 26, ei ole vappuperinteitä, sillä jokainen vappuaatto on ollut erilainen. Vappupäivänä aaton juhlinnasta toivutaan tosin aina ulkona, jos sää vain sallii.

- Paras vappumuisto on viime vuodelta, kun paras kaverini kertoi, että on raskaana, Saisio muistelee.

Saision ääntä kuullaan parhaillaan teattereissa pyörivässä Muumi ja vaarallinen juhannus -elokuvassa. Useiden pienten mönkiäisten lisäksi Saisio näyttelee Niiskuneitiä.

- Äänellä näytteleminen on vapauttavaa, silloin ei joudu olemaan katseen kohteena toisin kuin tavallisessa elokuvassa. Piirroselokuvissa näyttelijä reagoi siihen, mitä valkokankaalla tapahtuu ja seuraa hahmonsa tekemisiä hieman sivusta.

Jos vappu olisi jokin ääni, se olisi Saision mukaan vappupillin, huiskan kahinan ja poksahtavan kuohuviinipullon synnyttämien äänien sekoitus.

Neidit panostavat romantiikkaan

Tänä vuonna Saisio juhlii vappua työväen kaupungissa Tampereella. Aatto ei kuitenkaan etene Niiskuneidin kaltaisen hienojen naisten tyyliin, vaan Saisio kantaa raskaita muuttolaatikoita ystävänsä asunnolla.

Millainen sitten olisi Niiskuneidin ja hänen neitiystäviensä vappujuhla?

- Siihen kuuluisi kauniita pukuja ja koruja, hienoja kampauksia, kuohuviinin siemailua laseista ja vähän laulua. Kaikki olisivat hyvin romanttisella tuulella, Saisio visioi.

Itse näyttelijä tykkää enemmän juhannuksesta kuin vapusta. Syykin on selvä.

- Juhannus on keskellä kesää eikä se ole vapun kaltainen örvellysjuhla, Saisio perustelee.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Viihde