| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot | Sanomalehti opetuksessa | Keskisuomalainen Oyj |
|
|
|
Kjell Westö - Älä käy yöhön yksin
KJELL WESTÖ
Älä käy yöhön yksin
Suom. Kaarina Huttunen. Otava 2009, 604 s.
Kirjailija
Romaani on henkilö- ja ajankuvana monitasoinen sommitelma, hieman haikean nostalginenkin kuvaus eri sukupolvista ja yhteiskuntaluokista, ystävyydestä, unelmista ja niiden katoamisesta.
Aluksi liikutaan Helsingin Kalliossa ja Punavuoressa, sitten siirrytään johonkin kuvittelliseen lähiöön ja palataan taas kantakaupunkiin. Välillä vieraillaan Ruotsin puolellakin.
Tärkeässä roolissa on jälleen itse kaupunki, Helsinki ja sen muuttuvat miljööt, kantakaupunki ja nopeasti synnytetyt lähiöt. Kaupungin hengitys ja sen vaihtuva ilmapiiri.
Aikaa ja miljöötä vasten piirtyvät kolmen 60-lukulaisen ihmisen kohtalot: herkän hippinuoren Arielin, kauniin ja yläluokkaisen Adrianan ja voimakkaan Kallion kundin Joukon henkilökuvat risteytyvät ja eriytyvät. Heidän erilaiset kohtalonsa ovat lopulta kuin tähtiin kirjoitetut. Ne pohjustavat seuraavien sukupolvien tarinoita.
Hiipuvat unelmat
Ajan hammasta ja sen työskentelyä kuvataan Westön romaanissa ytimekkäästi. "Aika jättää paljon nopeammin kuin luulisikaan", toteaa eräs romaanin henkilöistä.
Tämä onkin laajan romaanin varsinainen teema, ajan hampaan työskentely. Miten aika määrittää ihmistä ja hänen kohtaloaan, miten sukupolvien ketju kulkee ajassa, usein nopeasti ja suoraviivaisesti kuin Pendoliino-juna.
Ihmisen laatu ja hänen kätketty olemuksensa paljastuu hänen unelmiensa kautta. Nuoruus on unelmien ja itseilmaisun aikaa. Siksi sillä on keskeinen merkitys Westön romaanissa. Rock-musiikin eri vaiheet ja muodit, nostalginen kosketus omasta nuoruuden ajasta, on kiinteä osa Westön herättelemää muistojen labyrinttia.
Ironisesti Westön romaanin keskeisin hahmo, kirjailija-toimittaja Frank Loman, joka selvittelee oman menneisyytensä haamuja, kertoo kriitikkojen luonnehtineen hänen omaa kaunokirjallista laatuaan "seismografiseksi".
Tämä sopii erinomaisesti myös Westön romaanin laatuun. Westön romaani on välähdyksiä ja värähdyksiä ajassa ja miljöössä, menneiden hetkien nostalgista kaikuluotausta.
Romaanin nimi tulee erään unohdetun laulun sanoista, jonka romaanin keskeinen hahmo, originelli Ariel, on nuoruudessaan väsännyt. Laulun edustama muisto on kuin koko kirjan läpi kulkeva nostalginen omantunnon ääni.
Ulkomainen kaunokirjallisuus
- Fred Vargas - Jalattomat, elottomat 31.08. 00:01 TERHI ANTTILA
- Michael Connelly - Saalistaja 30.08. 00:01 MIKKO VARIS
- ARKADI BABTSHENKO - Sodan värit 28.08. 00:01 PENTTI STRANIUS
- Susanna Alakoski - Hyvää vangkilaa toivoo Jenna 27.08. 00:01 Eeva Saesmaa
- Ira B. Nadel - Leonard Cohen - elämäkerta 17.08. 00:01 HANNU NIKLANDER
- WILLIAM S. BURROUGHS - Lännen maat 12.08. 00:01
- DEEPAK CHOPRA - Buddha. Kertomus valaistumisesta 12.08. 00:01 RISTO LÖF
- ANDRÉ BRETON - Hullu rakkaus 12.08. 00:01 HANNU WAARALA
- ENRY DAVID THOREAU - Walden. Elämää metsässä. 12.08. 00:01 HANNU WAARALA
- Anne Tyler - Nooan kompassi 10.08. 00:01 HELENA MIETTINEN

