| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot | Sanomalehti opetuksessa | Keskisuomalainen Oyj |
|
|
|
Asiaa naisille ja fiksuille miehille
Dokumenttiohjaaja Jennifer Fox kartoittaa nykynaisen maailmaa 17 maassa oman elämänsä dramaattisten käänteiden keskellä. TV1 klo 21.50.
Lisää aiheesta
- The Haunting - paholaistalo 1.11.07 16:39
- Notre Damen varjossa 1.11.07 16:39
- Talvi Polumglassa 1.11.07 16:39
Jennifer Foxin kuusiosainen Vapaan naisen tunnustuksia (Flying: The Confessions of a Free Woman) on kunnianhimoinen dokumenttisarja, jossa viisaat naiset puhuvat viisaita sanoja. Sitä on kuvattu 17 maassa neljän vuoden ajan.
Foxin valitsema teema on samalla arkinen että hyvin laaja ja vaikea: nykynaisen elämä nykymaailmassa. Näkökulma on globaali, ei siis vain länsimaalainen kuten yleensä tapana on.
Aloitusjakso on kuitenkin tuttu ja turvallinen. Se kertoo New Yorkin kulttuuripiirien menestyneistä naisista. Porukka vaikuttaa samalta kuin Sinkkuelämää-sarjassa. Oikeiden ihmisten jutut ja mielipiteet ovat kuitenkin selvästi aikuismaisempia ja järkevämpiä. Elämää on seksin ulkopuolellakin.
Jennifer Fox saa ihmiset avautumaan. Hän myös pistää itsensä peliin. Vapaan naisen tunnustuksia on selvästi ollut hyvin henkilökohtainen projekti. MA
Vapaan naisen tunnustuksia TV1 klo 21.50
Julkkiksen veri valuu punaisempana
Eihän sille mitään voi, murha kiehtoo. Aivan erityisesti kiehtovat julkkismurhat. E! Entertainment tekee tuttuun tyyliin parhaansa tuhotakseen mielenkiintoisen aiheen kiireisellä ja halvalla toteutuksella. E! Entertainment: Kauheimmat Hollywood-murhat on tuttua E!-kamaa, jonka vuoksi ei kukaan ole sydänvertaan vuodattanut. Paitsi ehkä murhien uhrit.
Ohjelman nimestä huolimatta kyse ei ole Hollywoodista, vaan amerikkalaisesta showbisneksestä yleisesti. Mukana on myös menneisyyden murhaskandaaleita kuten Mustan Dahlian tapaus ja Sharon Taten ja Charles Mansonin perheiden verinen kohtaaminen. Rap-piireissä on pistetty mustaa miestä kylmästi useammankin kerran. MA
Kauheimmat Hollywood-murhat Subtv klo 16.20
Yrittäjät, teitä morkataan turhaan
Etukäteen Leijonan kidan idea kuulosti mielenkiintoiselta, jopa kohtalaisen järkevältä reality-sarjaksi. Ihmiset esittelisivät menestyneille yrittäjille omia tuote- ja palveluideoitaan ja yrittäisivät saada sijoittajat pistämään omaa rahaa liikeideaansa. Leijonan kidan tarkoitus oli nostaa yrittämisen arvostusta. Vaan kuinkas kävikään?
Kävi juuri päinvastoin. Liikeideoiden esittelijät ovat pellepelottomia ja kylähulluja, joita tuomarit pistävät halvalla ja nöyryyttävät. Silloin harvoin, kun joku on kehittänyt jotain lupaavaa, häneltä yritetään viedä koko elämäntyö pikkurahalla. Suhtautumiseni yrittäjiin oli ennen Leijonan kitaa pelkästään positiivinen. Leijonan kita on herättänyt ikäviä epäluuloja koko porukkaa kohtaan. MA
Leijonan kita MTV3 klo 20.00
Extra tuo elämään rock'n'rollia
Kaduttaa, että tuli aikoinaan herjattu Yle Extraa turhaksi kanavaksi, joka näyttää lähinnä vain kuvaa radiostudiolta. Olin turhan hätäinen, Extra aloitti kunnolla vasta hieman digiajan alkamisen jälkeen. Yksi Extran hellimistä katsojaryhmistä on pop- ja rock-musiikin ystävät. Extran olemassaolo on parantanut varsinkin kotimaisen populaarimusiikin asemaa telkkarissa noin 350 prosenttia.
Edellisestä paras esimerkki on Extra Large mutta palataan siihen myöhemmin. Extran vakio-ohjelmistoon kuuluu myös bändi- ja artistikonsertteja. Esiintyjiä ei valita hittilistojen mukaan, vaan pääpaino on itse musiikissa.
Tänään Extra Livessä nähdään tämän vuoden Ruisrockin esiintyjiä. Kanadalainen Billy Talent on oman suosikkilistani aivan kärkipäässä. Lainkaan hassumpi ei ole myöskään hämäävästi nimetty Disco Ensemble. Mukana on myös The Rasmus.
Myöhemmin illalla Extra Live jatkuu. Silloin ohjelma on omistettu kokonaan Samuli Putron vetämälle Zen Cafelle, joka esiintyi viime kesällä Provinssirockissa Seinäjoella. MA
Extra Live: Ruisrock Yle Extra 20.00 Extra Live: Zen Cafe Yle Extra 22.00
TV-ohjelmat
- Pienen kyläsairaalan suurta draamaa 00:01
- Jane on nykyajan Sherlock Holmes 02.09. 00:01
- Hollywood-ikoni kävi psykoterapiassa 01.09. 00:01
- Sotilas on muutakin kuin vain ammatti 31.08. 00:01
- MTV3-draamat jatkuvat uusin jaksoin 30.08. 00:01
- Dance ei ole vain ruusuilla tanssimista 29.08. 13:20
- Todisteet löytyvät ihmisen luista 28.08. 00:01
- Sianliha ja uhkapelit ovat haram 27.08. 00:01
- Koiran ja ihmisen yhteinen historia 26.08. 00:01
- Mies ja kamera kohtaavat rockbändin 25.08. 00:01

