Bridget Jones - elämäni sinkkuna

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8.2.2010 00:01

Bridget Jones - elämäni sinkkuna. Renée Zellweger. Sub klo 21.00.

Lisää aiheesta

Sinkkubuumi taisi jo mennä ohi. Tai koska sinkut eivät ole kadonneet minnekään, ehkä pitäisi sanoa, että sinkkuus on nykyään valtavirtaa. Koko ilmiön pisti alulle Helen Fielding lehtikolumneillaan ja niistä tehdyllä menestyskirjalla. Romanttinen komedia Bridget Jones - elämäni sinkkuna (Bridget Jones's Diary, 2001) merkittävä osa sinkkuuden uskontunnustusta.

Kolmekymppinen sinkku Bridget Jones (Renée Zellweger) haluaa löytää Sen Oikean, laihtua, lopettaa tupakoinnin ja vähentää viinin lipitystä. Mikään näistä tavoitteista ei näytä täyttyvän, paitsi ehkä päiväksi. Bridget on sangen otettu pomonsa (Hugh Grant) kiinnostuksesta. Mies tosin on sika mutta hurmaava sellainen.

Teemoiltaan Bridget Jones tuntuu vanhemmalta kuin oikeasti onkaan. 2000-luvun alun sinkkupommitus alkoi jossakin vaiheessa kyllästyttää. Elokuva on silti yhä oikein charmantti ja hauska. Zellweger on nappivalinta Bridget Jonesin rooliin, vaikka etukäteen ajatellen niin ei ollutkaan. Hugh Grant ei ole monipuolinen näyttelijä, mutta juuri tämän hurmaavan paskiaisen vakioroolinsa hän hoitaa hienosti.

Sub klo 21.00-23.00

Kommentoi artikkelia