Onko Seinäjoki uusi Jyväskylä?

A A A

Ei, otsikolla ei ole tarkoitus irvailla sille, että JJK pelaa talvella harjoitusotteluitaan ja Liigacupia enemmän Seinäjoella kuin Jyväskylässä. Sen sijaan SJK:n toiminnassa on yhtäläisyyksiä JJK:hon.

Sepsi-78:n ja TP-Seinäjoen perillinen oli viime kauden Kakkosen C-lohkossa täysin suvereeni. Kakkosen piste-ennätys, maaliero 58 maalia plussalla ja odotettu nousu Ykköseen karsintojen päätteeksi. Vuosi oli muutenkin seuralle menestys, sillä joukkue kävi hakemassa myös Suomen Cupin pikkufinaalin voiton.

Kaikki ennusmerkit viittaavat siihen, että Ykkönen on SJK:lle vain välietappi matkalla isompiin ympyröihin. Virallisesti seura on asettanut vuoden 2015 rajaksi, jolloin Seinäjoella pitäisi pelata liigajalkapalloa.

Vaikka talven kipakimmat pakkaset ovat vasta menossa, on SJK:n pelaajarunko sarjatason huomioiden poikkeuksellisen hyvin kasassa. Jyväskyläläisittäin joukkueessa vilisee paljon tuttuja pelaajia. Vanhoista ketuista mustaan paitaan ovat jo aiemmin vaihtaneet Christian Sund ja Matti Lähitie sekä uusimpana vahvistuksena Touko Tumanto. Joukkueen rinki on jo tällä kaudella niin vahva, että se pystyy laittamaan täysin uskottavasti kampoihin PK-35:lle, oululaisille ja muille sarjan kovemmille joukkueille. Pullat ovat hyvin uunissa myös junioripuolella, jossa A-nuoret nappasivat SM-pronssia ja B-juniorit varmistivat pääsyn SM-sarjaan alkavalle kaudelle.

Seinäjoen yleisö on löytänyt SJK:n. Yli tuhannen katsojan keskiarvo Kakkosessa ansaitsee hatunnoston. Yleisömäärissä mitattuna SJK on jo itseasiassa kaupungin suosituin urheilujoukkue. Lisäksi joukkueen kannattajaryhmä Klopit on yksi alasarjojen aktiivisimmista ja näkyvimmistä.

Olosuhteiden kanssa SJK elää mielenkiintoisia aikoja. Talviharjoittelu hoituu Wallsport Areenalla, jossa järjestettävään Komia-Turnaukseen JJK:kin osallistuu Helmikuun alkupuolella. Sarjapelit SJK pelaa tällä hetkellä kaupungin keskuskentällä. SJK jätti viime syyskuussa esityksen 6000 hengen stadionista Seinäjoen kaupunginhallitukselle. Unelmista ja visioista ei SJK:n projekti ainakan jää kiinni.

Talousturbulenssin keskellä on piristävää nähdä, että jossakin riittää vielä uskallusta ja yritystä. Pää kolmantena jalkana unelmien jahtaaminen, talouden ehdoista vähät välittäen, voi tietysti johtaa rumaan äkkirysäykseen, mutta maltin riittäessä SJK olisi enemmän kuin mielenkiintoinen tulokas liigakartalle.

Lähetä artikkeliin linkki
Sähköposti Facebook Twitter Delicious
Kommentoi

2000 merkkiä jäljellä

Rangaistusalue

Rangaistusalue

Tuomas Kaarkoski

Rangaistusalue-jalkapalloblogissa toimittaja Tuomas Kaarkoski seuraa pallon liikkeitä ja lajiin liittyviä ilmiöitä Keski-Suomesta käsin.

Rangaistusalue Twitterissä:
http://twitter.com/rangaistusalue

Rangaistusalue

Viimeksi kommentoidut