Kela on uudistanut odottaville vanhemmille jakamansa äitiyspakkauksen. Pakkaukseen on muun muassa otettu tänä vuonna entistä enemmän puolipotkuhousuja potkupukujen rinnalle.
Pakkauksessa on ensimmäistä kertaa pehmeä unipupu, jonka etupuolella on kuva maskotti Kela-Kertusta.
Uudessa pakkauksessa on yhteensä 56 tuotetta, ja sitä aletaan jakaa myöhemmin keväällä, kun edellinen pakkaus on jaettu loppuun.
– Toppahaalari ja makuupussi ovat palautteen perusteella vuodesta toiseen asiakkaiden suosikkituotteita, kertoo Kelan etuuspäällikkö Johanna Aholainen.
Muita äitiyspakkauksessa olevia tuotteita ovat myssyt, bodyt, sukkahousut, sukat, ruokalappu, hygieniatuotteet ja ensikirja.
Kela jakaa vuosittain noin 40 000 äitiyspakkausta. Äitiyspakkausten jakaminen alkoi 1930-luvulla.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.