Epätietoisuus hallituksen sote-uudistuksen sisällöstä ja etenemisestä on näkynyt myös hammaslääkäreiden vastaanotolla, kerrotaan Hammaslääkäriliitosta.
Jos hallituksen sote-uudistus toteutuisi kaavaillulla tavalla, asiakas voisi valita suunhoidon yksikön vuoden 2022 alusta.
– Osa potilaista on lykännyt tarpeellisia hoitoja eteenpäin, koska on luullut muutoksen tapahtuvan aivan kohta ja että hoito olisi tulossa jopa maksuttomaksi, sanoo toiminnanjohtaja Matti Pöyry Hammaslääkäriliiton tiedotteessa.
Liitosta painotetaan, että hampaiden hoidossa ei voi odottaa sote-uudistusta ja että aikuisten hammashoito ei ole muuttumassa maksuttomaksi.
– Potilas maksaa (uudistuksen jälkeen) todennäköisesti vähintään saman verran kuin nykyisestä suun terveydenhoidosta terveyskeskuksissa, Pöyry arvioi.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.