Noin 50-vuotias mies hukkui Raahessa Pohjois-Pohjanmaalla. Hän vajosi pinnan alle kesken uintireissun puoli yhdeksän aikaan illalla.
Onnettomuus sattui Raahen Haapajärven tekoaltaalla, kun mies oli lähtenyt rannasta uimaan. Hänen seurassaan ollut tuttava oli jäänyt rannalle odottamaan. Maalle jäänyt oli kuitenkin pian huomannut miehen vajoavan pinnan alle.
Pelastuslaitoksen sukeltaja löysi hukkuneen ruumiin myöhemmin illalla. Pelastuslaitos ei osannut vielä arvioida, oliko hän saanut sairaskohtauksen tai alkoholin vaikutuksen alaisena.
Onnettomuuspaikalla oli aurinkoista ja tyyntä. Hukkumispaikalla ei ollut uimarantaa, eikä vedessä ollut samaan aikaan muita uimareita.
Entisessä Saloisten kunnassa sijaitseva Haapajärven tekoallas on suosittu uima- ja kalastusalue.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.