Autojen katsastukset voivat vaikeutua kesäkuun alussa, jos palkansaajajärjestö Pardian ilmoittama lakko A-katsastus-konsernin toimipisteissä toteutuu.
Lakko alkaisi kesäkuun 1. päivänä, ja sen piirissä olisivat aluksi Ajovarman, A-Katsastuksen ja Yksityiset K-asemat Oy:n toimipaikat Helsingissä, Turussa ja Oulussa. Mikäli sopimukseen ei päästä, lakko laajenee 7. kesäkuuta koskemaan näiden yritysten koko maan toimipaikkoja. Tällöin lakko käsittäisi noin kaksi kolmasosaa kaikista Suomen katsastustoimipisteistä.
Pardia sanoo, että sen tavoitteena on vauhdittaa täysin lukkiutuneita työehtosopimusneuvotteluita. A-Katsastuksen yrityskohtaiset neuvottelut käynnistyivät helmikuun alussa, ja edellinen sopimus päättyi huhtikuun lopussa.
A-Katsastuksen Pardiaan kuuluvissa henkilöstöyhdistyksissä on lähes tuhat jäsentä.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.