Varsinais-Suomen käräjäoikeus vangitsi tiistaina iltapäivällä kolme miestä Liedon lauantaisessa ampumisjutussa. Vangitut ovat 22-, 30- ja 37-vuotiaita. Nuorin vangittiin epäiltynä tapon yrityksestä ja ampuma-aserikoksesta. Kaksi muuta vangittiin epäiltynä ampuma-aserikoksesta ja törkeästä kiristyksestä.
Näkyvään poliisioperaatioon johtanut tapahtumasarja alkoi Liedon Tuulissuon alueella sijaitsevalla teollisuuskiinteistöllä noin iltakuudelta ja kesti alle puoli tuntia. Paikalla ammuttiin useita laukauksia. Yksi henkilö haavoittui, mutta selvisi hengissä.
Tapahtumaa oli poliisin mukaan edeltänyt kiista.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.