Perussuomalaisten piirijohdossa on tyytymättömyyttä puolueen puheenjohtajan Timo Soinin ministerinsalkkuvalintaan, uutisoi Savon Sanomat.
Lehti kysyi puolueen 16 piirijohtajalta, mitä nämä ajattelevat Soinin ulkoministeriasemasta. Vain kuusi heistä näki, että Soini tarttui puolueen kannalta oikeaan salkkuun.
Kahdeksan piirijohtajan mielestä puolueelle olisi ollut parempi, jos Soini olisi valinnut valtiovarainministerin salkun. Myös sisäministerin roolia pidettiin Soinille sopivampana.
Muun muassa ulkoministerin tehtävän edellyttämä runsas matkustaminen hiertää piirijohtajien mukaan kentällä.
Kaksi piirijohtajaa ei osannut sanoa, olisiko jokin toinen salkku sopinut Soinille paremmin.
Toiseksi suurimman puolueen puheenjohtaja on Suomessa perinteisesti aina valinnut valtionvarainministerin tehtävän.
Soinin asema puolueen johdossa on kyselyn perusteella kuitenkin edelleen hyvin vahva. Enemmistö piirijohtajista tahtoo Soinin jatkavan seuraavalle kaksivuotiskaudelle ilman puheenjohtajakisaa.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.