Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalskeen mukaan vaalirahasotkuihin liittyvät syyteharkinnat valmistuvat kevään kuluessa.
Ylen uutisten haastatteleman Kalskeen mukaan on mahdollista, että päätöksiä syytteiden nostamisesta tai nostamatta jättämisestä voidaan tehdä vaikka vaaliviikolla, sillä vaalit eivät millään tavalla vaikuta rikosoikeudellisten asioiden käsittelyyn.
Vaalirahoitukseen liittyvien rikostutkintojen kohteina on kaikkiaan kuusi nykyistä tai entistä kansanedustajaa, mukaan lukien ex-pääministeri Matti Vanhanen (kesk.).
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.