Uuden musiikin kilpailun (UMK) finaaliin on valittu kuusi artistia, kertoi Yle torstaina. Ensi vuonna järjestettävään kilpailuun lähetettiin 426 kappaletta, joiden joukosta finaalikuusikko valikoitui.
Finalistit julkistetaan tammikuun loppupuolella ja voittaja selviää maaliskuun alussa suorassa UMK-lähetyksessä. Voittajan eli Suomen euroviisuedustajan valitsevat tv-katsojat ja UMK-raati.
Finaaliin päässeet kappaleet valitsi kymmenhenkinen musiikkialan asiantuntijoista koostuva raati. Ylen mukaan myös raadin jäsenet julkistetaan tammikuussa.
Avoimeen kilpailuun palattiin kahden vuoden kutsuartistimenetelmän jälkeen.
Suomea Euroviisuissa edustivat tänä vuonna Darude ja Sebastian Rejman. Laulukilpailun voiton vei Hollannin Duncan Laurence, joten ensi toukokuussa viisuväki kokoontuu Rotterdamiin.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.