Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Rakkautta riittää, vaikka toinen ei aina ymmärrä – suurin osa yli 50-vuotiaista suomalaisista on sitä mieltä, että heidän parisuhteessaan on rakkautta

Tutkijan mukaan pitkissä parisuhteissa eletään kumppanuusrakkauden vaihetta. Se tarkoittaa syvää kiintymystä toiseen ihmiseen ja on kaukana ihastumisesta.

Yli 50-vuotiaat suomalaiset rakastavat puolisoaan, vaikka parisuhteen muihin osatekijöihin ei oltaisikaan yhtä tyytyväisiä. Tämä käy ilmi eurooppalaisen SHARE-ikääntymistutkimuksen Suomen oheiskyselyn tuloksista.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Keskisuomalaisen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä KSML.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.