Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Sähkö on kallistumassa ainakin Ruotsissa

Perussyynä on kuiva syksy.

Ruotsin energiamarkkinavirasto ennustaa sähkön kallistumista Ruotsissa: sähkö tulee olemaan viime vuotista kalliimpaa, kertoo SVT. Perussyynä on kuiva syksy, mikä pakottaa ruotsalaiset sähköyhtiöt kattamaan saamatta jääneen vesisähkön pohjoismaista ja Euroopan sähkömarkkinoilta.

Viime vuoden hintoihin on saatu jo seitsemän prosentin korotus. Ruotsin energiamarkkinavirasto ennakoi, että talviajan sähkö on tuntuvasti edellisvuosia kalliimpaa.

Loppukesän ja syyskuukausien sateet täyttävät normaalivuosina Ruotsin vesialtaat, mutta tänä vuonna niin ei ole käynyt. Suuria sähköostoja naapurimaista ei ole tarvinnut tehdä, mutta nyt on varmaa, että Ruotsi joutuu ostamaan sähköä Saksasta talvikaudella. Ilmaston kannalta tämä kehitys on ongelma: Ruotsin vesisähkövajetta katetaan Saksassa fossiilisilla polttoaineilla tuotetulla sähköllä.

15 000 kilowattitunnin vuosikulutuksella ruotsalaisen sähkölasku kallistuu keskimäärin 30 eurolla kuukaudessa.