Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

PLL: Erektiolääkkeiden käyttö kasvaa Suomessa – Enemmän kuin muissa Pohjoismaissa

Kasvua selitetään sildenafiilin patentin raukeamisella ja suomalaisten kansantaudeilla.

Erektiohäiriölääkkeiden käyttö on selvässä nousussa Suomessa, kertoo Potilaan Lääkärilehti.

Lääkkeistä sildenafiilin kulutus lähti voimakkaaseen kasvuun vuonna 2010. Sittemmin sen kulutus on viisinkertaistunut ja jatkaa yhä kasvuaan. Kulutus on lähes kolminkertaista verrattuna muihin Pohjoismaihin.

Toiseksi käytetyimmän lääkeaineen, tadalafiilin, kulutus on vain noin viidennes sildenafiilin kulutuksesta, ja se on lievästi vähentynyt sildenafiilin kulutuksen käännyttyä kasvuun. Muiden lääkeaineiden (vardenafiili, avanafiili ja alprostadiili) kulutus on edelleen vähäistä.

Asiantuntijoiden mukaan näyttää siltä, ­että erektiohäiriölääkkeiden tarve on vieläkin suurempaa kuin todennetulla lääkekulutuksella voidaan osoittaa. Ihmiset myös tuovat lääkkeitä ulkomailta ja tilaavat niitä internetistä, eikä se näy virallisissa tilastoissa.

Erektiohäiriölääkkeiden euromääräinen myynti sen sijaan väheni vuosina 2009–2011 noin 38 prosentilla, ja se on pysynyt sittemmin suunnilleen samalla tasolla. Vähennys johtuu pääasiassa sildenafiilin hintojen laskusta.

Patentti raukesi, tauditkin selittävät

Asiantuntijat arvioivat kirjoituksessaan, että sildenafiilin kulutuksen kasvu johtuu todennäköisimmin sildenafiilin patentin raukeamisesta. Alkuperäinen sildenafiilivalmiste Viagra menetti patenttinsa useissa Euroopan maissa vuonna 2013, ja markkinoille tuli heti sen rinnakkaisvalmisteita. Suomessa rinnakkaisvalmisteet pääsivät markkinoille jo vuoden 2009 lopussa, koska meillä voimassa ollut Viagran menetelmäpatentti suojasi vain lääkeaineen valmistusmenetelmää.

Suomen selvästi suurempaa kulutusta muihin Pohjoismaihin verrattuna selitetään myös sillä, että sydän- ja verisuonitaudit ja erektiöhäiriöt liittyvät toisiinsa ja mainittuja tauteja esiintyy Suomessa enemmän.

Kaksi kolmesta 50–70-vuotiaasta kärsii

Erektiohäiriö eli puutteellinen kyky saavuttaa ja pitää yllä erektio yhdynnän mahdollistavalla tavalla on keski-ikäisten ja ikääntyvien miesten yleisin seksuaalihäiriö. Suomalaisessa ­tutkimusaineistossa jopa kaksi kolmasosaa 50–70-vuotiaista miehistä on ilmoittanut kärsivänsä jonkinasteisesta erektio-ongelmasta. Erektiohäiriölle altistavat muun muassa tutut suomalaisten kansantautien riskitekijät: tupakointi, lihavuus, metabolinen oireyhtymä, valtimonkovettumistauti ja liikunnan puute.

Kirjoitus on julkaistu alun perin Suomen Lääkärilehdessä (17/2016). Potilaan Lääkärilehti (PLL) on Lääkärilehden sähköinen kanava suurelle yleisölle.

Lähde: Potilaan Lääkärilehti