Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

007 No Time to Die on kaikkien aikojen tuottoisin ulkomainen elokuva Suomessa – Top Gun: Maverick puolestaan hallitsee vuoden katsotuimpien kärkeä

Toukokuu on yleensä elokuvateattereissa vuoden hiljaisinta aikaa, mutta tänä vuonna se on ollut vilkkain kuukausi, Finnkinon elokuvalevityksestä kerrotaan.

Tom Cruisen tähdittämä Top Gun: Maverick on noussut kolmen esitysviikkonsa aikana vuoden katsotuimmaksi elokuvaksi. Elokuvan on tähän mennessä nähnyt Suomessa elokuvateattereissa jo 182 956 katsojaa. Seuraavaksi katsotuin elokuva tänä vuonna on ollut The Batman, jonka on katsonut 173 738 ihmistä. Kolmannen sijan saa Ihmeotukset: Dumbledoren salaisuudet, jolla on ollut 143 081 katsojaa. Neljänneksi katsotuin elokuva on ollut Doctor Strange in the Multiverse of Madness (136 267 katsojaa), ja viidenneksi katsotuin on Downton Abbey: Uusi aikakausi (122 320 katsojaa).

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Keskisuomalaisen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä KSML.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.