Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) raportoi torstaina Keski-Suomessa hieman yli 200 uutta koronavirustartuntaa. Edeltävillä viikoilla lukemat ovat olleet yli 400:n, joten tilastoitujen tartuntojen määrä on ollut nyt selkeässä laskussa.
Jyväskylään THL listasi 101, Laukaaseen 29 ja Äänekoskelle 23 uutta tartuntaa.
THL:n koronatilastot päivittyvät nykyisin kerran viikossa. Tilastoitujen koronatartuntojen määrä ei kuitenkaan anna todellista kuvaa tautitilanteesta, sillä kotitesteissä löytyvät tartunnat eivät ole mukana THL:n luvuissa.
Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä on todettu pandemian alusta lähtien yhteensä 42 859 koronavirustartuntaa.
Keski-Suomen sairaanhoitopiirin viimeisin saatavilla oleva THL:n raportoima ilmaantuvuusluku ajalla 22.8.–4.9. oli 252. Luku kuvaa tapausten määrää kahden viikon aikana sataa tuhatta asukasta kohden. Tätä edeltävä luku ajalla 8.–21.8 oli 386.
THL:n rokotusrekisterin mukaan Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä ensimmäisen rokoteannoksen on saanut nyt 90 prosenttia 18 vuotta täyttäneistä. Toinen rokote on annettu samassa ikäluokassa 87,7:lle, kolmas 64,2:lle ja neljäs 14,9 prosentille.
Koko maassa vastaavat lukemat ovat THL:n mukaan 89,3, 87,3, 65,9 ja 17,9 prosenttia.