Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Meidän juttu | Kinnulan seurojentalolla harjoiteltiin ja kerrattiin tärkeitä taitoja

Mukava joukko Kymönkosken, Muholan, Myllykylän ja Saarenkylän sydäniskuriryhmien uusia ja vanhoja vapaaehtoisia harjoitteli ja kertasi elvyttämistä ja sydäniskurin käyttöä sekä alkusammutusta Kinnulan seurojentalolla 21.1.

Valmentajana toimi Veli-Matti Klemola Kinnulan paloasemalta.

Mitä pidempi matka ambulanssilla on tulla apuun, sitä tärkeämpiä sydänpysähdystilanteessa ovat osaavat kyläläiset. Sydäniskuriryhmä saa tiedon elottomuushälytyksestä oman kylän alueelta suoraan hälytyskeskuksesta. Tavoite on, että elvytys saadaan käyntiin ja kylän sydäniskuri paikalle nopeasti.

Sydäniskuriryhmä on keskisuomalainen innovaatio, jota ovat olleet kehittämässä Keski-Suomen Sydänpiiri, JAMK, K-S sairaanhoitopiiri ja K-S pelastuslaitos. Kehittämiseen on saatu EU:n maaseuturahoitusta. Tällä hetkellä ryhmiä on 22 ja lisää perustetaan, jos halukkaita kyliä löytyy! Lue lisää www.sydan.fi/keskisuomi/sydaniskuriryhma.