Ammattiin valmistuneet: Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto, kevät 2018

Ajoneuvoasentaja

Hintikka Jukka, Laukaa

Huikari Kalle, Viitasaari

Keijonen Joni, Pihtipudas

Kemppainen Jani, Pihtipudas

Kemppainen Juho, Kivijärvi

Lehtonen Lassi, Saarijärvi

Leppänen Timo, Äänekoski

Lilja Aleksi, Äänekoski

Manninen Miika, Äänekoski

Mattila Miika, Saarijärvi

Maukonen Eemeli, Äänekoski

Muranen Erno, Äänekoski

Seppälä Aleksi, Viitasaari

Vesiaho Julia, Saarijärvi

Vesterinen Aleksanteri, Kannonkoski

 

Automaatioasentaja

Huttunen Joonas, Äänekoski

Hytönen Juho, Kannonkoski

Lasarov Joona, Äänekoski

Maukonen Joonatan, Äänekoski

Niemelä Vertti, Äänekoski

Paananen Lauri, Äänekoski

Pekkarinen Ville, Äänekoski

Piilonen Panu, Äänekoski

Rautiainen Miro, Äänekoski

Salonen Eljas, Viitasaari

Sironen Turo, Saarijärvi

Varis Henry, Äänekoski

 

Autonkuljettaja

Marjoniemi Jere, Viitasaari

Mäntylä Petteri, Äänekoski

 

Datanomi

Kekäläinen Viljami, Äänekoski

Kinnunen Arttu, Kinnula

Krats Toni, Äänekoski

Savolainen Jesse, Äänekoski

Sneck Nico, Äänekoski

 

ICT-asentaja

Friman Rolle, Äänekoski

Markkanen Ville, Vesanto

Mäkipaja Taru, Saarijärvi

Remes Jarkko, Äänekoski

Valorinta Ville, Äänekoski

 

Eläintenhoitaja

Appelgren Iita, Jyväskylä

Autio Paavo, Kannonkoski

Auvinen Nina, Muurame

Erkko Roosa, Saarijärvi

Flyktman Jonna, Uurainen

Gharghour Leila, Espoo

Hänninen Heli, Saarijärvi

Iivarinen Lotta, Jyväskylä

Ikonen Sanna, Saarijärvi

Jokinen Iida, Laukaa

Lampinen Janina, Jyväskylä,

Lehmonen Anu-Sofia, Saarijärvi

Lietonen Miia, Saarijärvi

Lukkari Ella, Äänekoski

Mure Paula, Jyväskylä

Pasanen Aino, Äänekoski

Pekkarinen Jessica, Kinnula

Perämäki Hanna, Jyväskylä

Riihimäki Aino, Jyväskylä

Rinteelä Suvi, Jämsä

Rissanen Mirella, Jyväskylä

Selkee Anniina, Jyväskylä

Selkee Krista, Jyväskylä

Tiainen Tiia, Saarijärvi

Toivanen Enna, Jyväskylä

Tourunen Mira, Äänekoski

Vakkeri Jaana, Uurainen

 

Kiinteistönhoitaja

Savela Juha Saarijärvi

 

Kokki

Borovkoff Niko, Äänekoski

Honkonen Petri, Saarijärvi

Hytönen Jani, Laukaa

Juvonen Tiina, Laukaa

Järvinen Katja, Saarijärvi

Kankainen Virpi, Äänekoski

Kärki Aune, Saarijärvi

Laaksonen Pasi, Laukaa

Logren Risto, Pihtipudas

Malinen Toni, Viitasaari

Manilenko Kateryna, Petäjävesi

Oksanen Veera, Äänekoski

Pesonen Jari, Äänekoski

Pietinen Nea, Karstula

Salmelin Mira, Äänekoski

Soininen Inka, Jyväskylä

Sormunen Milla, Äänekoski

Toivonen Tinte, Äänekoski

Turunen Leena, Viitasaari

Varis Sanna, Viitasaari

Vartia Jesse, Äänekoski

 

Koneenasentaja

Heinonen Roni-Petteri, Äänekoski

Höök Antti, Äänekoski

Karhunen Joska, Konnevesi

Kauppinen Riku, Kivijärvi

Kautto Ville, Äänekoski

Porri Tero, Äänekoski

Ojanen Samu, Äänekoski

Pöyhönen Ville, Äänekoski

Ritvanen Sauli, Vesanto

 

Koneistaja

Pollari Timo, Saarijärvi

 

Levyseppähitsaaja

Hämäläinen Miikka, Äänekoski

Nikulainen Mikko, Keitele

Oinonen Ville, Kyyjärvi

 

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Riihimäki Kirsi, Äänekoski

 

Lähihoitaja

Aho Jenna, Äänekoski

Bister Joni, Kangasala

Erkko Niina, Saarijärvi

Haataja Nina, Kajaani

Hakkarainen Suvi, Äänekoski

Halonen Markus, Äänekoski

Halonen Melinda, Kannonkoski

Halonen Tuomas, Äänekoski

Haltsonen Tatu, Äänekoski

Hertteli Amanda, Uurainen

Hietamies Soili, Laukaa

Huttunen Taiga, Äänekoski

Hämäläinen Milja, Laukaa

Jaakonaho Anne, Viitasaari

Jassu Annika, Äänekoski

Jäppinen Sinikka, Laukaa

Järvikylä Katja, Konnevesi

Kallionsivu Inka, Konnevesi

Kekki Natalia, Äänekoski

Kinnunen Eeva, Äänekoski

Koivisto Laura, Viitasaari

Koukka Karita, Laukaa

Kulpakko Tarja, Äänekoski

Kwok, Ada, Jyväskylä

Lehtonen Anne, Äänekoski

Leino Amalia, Äänekoski

Leino Anne, Äänekoski,

Lieska Outi, Äänekoski

Liimatainen Heidi, Äänekoski

Liimatainen Minna, Jyväskylä

Liimatainen Tuire, Äänekoski

Liukkunen Kati, Konnevesi

Malinen Ismo, Äänekoski

Mykkänen Suvi, Äänekoski

Myllyvirta Tuija, Äänekoski

Mäentakanen Teija, Äänekoski

Mäkelä Veera, Saarijärvi

Mäkinen Kirsi, Kurikka

Mäkinen Mirka, Äänekoski,

Nevalainen Pirjo, Viitasaari

Niemi Oona, Uurainen

Norrbacka Riikka, Äänekoski

Nybacka Sanna, Laukaa

Pajukanta Jukka, Äänekoski

Partanen Marko, Äänekoski

Parviainen Timo, Äänekoski

Patja Peppi, Laukaa

Remonen Leevi, Äänekoski

Peurala Jarno, Äänekoski

Pulkkinen Tommi, Äänekoski

Rasi Ani, Äänekoski

Rautiainen Elisa, Jyväskylä,

Rentola Jaana, Laukaa

Ruuhilehto Salla, Saarijärvi

Rytkönen Riitta, Laukaa

Räihälä Taina, Viitasaari

Savolainen Nita, Äänekoski

Sell Marko, Äänekoski

Sellman Päivi, Saarijärvi

Sironen Kikka, Äänekoski

Soininen Juuso, Pihtipudas

Sonninen Minna, Karstula

Suojasalmi Juuso, Äänekoski

Suonvieri Mirva, Saarijärvi

Tarvainen Mirka, Karstula

Toikkanen Hanna, Äänekoski

Varis Irina, Viitasaari

Vertainen Minna Äänekoski

Ylälehto-Hakonen Katja, Pihtipudas

Österberg Riina, Äänekoski

 

Maaseutuyrittäjä

Hoppula Eetu, Saarijärvi

Korhonen Elli, Hankasalmi

Laakso Atte, Joutsa

Markkula Annukka, Saarijärvi

Merruntaus Kati, Laukaa

Palenius Eevi, Laukaa

Rajala Ilmo, Keuruu

Remonen Manu, Saarijärvi

 

Metsäenergian tuottaja

Arnberg Aleksi, Viitasaari

Junikka Aleksi, Viitasaari

Kalenius Iiro, Saarijärvi

Kapanen Nicholas, Konnevesi

Kynnäs Tommi, Saarijärvi

Liimatainen Riku-Petteri, Äänekoski

Luomajoki Tuomo, Keuruu

Minkkinen Kalle, Äänekoski

Moilanen Aukusti, Saarijärvi

Mäenpää Jussi, Ilmajoki

Sauranen Atte, Saarijärvi

Savolainen Tuomas, Viitasaari

Soininen Nuutti, Saarijärvi

Tolonen Miro, Laukaa

Veijonen Ville, Uurainen

 

Merkonomi

Aarniovuori Tuula, Äänekoski

Backman Anna, Saarijärvi

Hakonen Juuso, Äänekoski

Halttunen Vilma, Laukaa

Harju Hanna, Saarijärvi

Hämäläinen Heli, Viitasaari

Kärkkäinen Christian, Laukaa

Kärkkäinen Reija, Pihtipudas

Laakso Veera, Saarijärvi

Laitinen Teemu, Äänekoski

Laulainen Tiia, Konnevesi

Luomala Rita, Äänekoski

Lylyoja Suvi-Maaria, Jyväskylä

Markamo Marja, Hankasalmi

Mielonen Heta, Saarijärvi

Mäkinen Riina, Äänekoski

Nuorlahti Jonna, Viitasaari

Peura Emilia, Äänekoski

Pusa Hanna, Pihtipudas

Pynnönen Minttu, Äänekoski

Ruuska Jasmin, Espoo

Saarinen Juha, Äänekoski

Sorsa Suvi, Karstula

Tarvainen Samu, Kannonkoski

Turpeinen Susanna, Äänekoski

Vertainen Mira, Äänekoski

Vesterinen Iina, Saarijärvi

 

Nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja

Cisse Mamadou, Jyväskylä

Friman Pyry, Laukaa

Hakalax Nea, Äänekoski

Hirvonen Roosa, Jyväskylä

Ikonen Eveliina, Kuopio

Laitinen Katja, Laukaa

Pitkänen Markus, Jyväskylä

Puronaho Jaakko, Keuruu

Puttonen Päivi, Jyväskylä

Pylväinen Joni, Äänekoski

Siniluhta Lenni-Henrik, Jyväskylä

Tapperi Heikki, Äänekoski

Varis Minna, Saarijärvi

 

Parturi-kampaaja

Hamdi Hanna, Jyväskylä

Hämäläinen Heli, Laukaa

Hämäläinen Milja, Äänekoski

Hämäläinen Tarja, Äänekoski

Ilomäki Suvi, Äänekoski

Isoaho Liisa, Muurame

Kiminkinen Virve, Saarijärvi

Kirves Janita, Äänekoski

Kivinen Mia, Karstula

Liimatainen Tiia, Äänekoski

Manninen Laura, Karstula

Nafid Outi, Kannonkoski

Savolainen Sini, Äänekoski

Villman-Brandt Riitta, Kannonkoski

Wuorela Minna, Saarijärvi

 

Prosessinhoitaja

Ahokas Joni, Jyväskylä

Hänninen Kari, Laukaa

Koljander Mira, Äänekoski

Laitinen Tatu, Karstula

Liimatainen Janne, Äänekoski

Liimatainen Nea, Äänekoski

Paattakainen Kauri, Äänekoski

Rautiainen Marjo, Äänekoski

Siponen Riikka, Äänekoski

Särkkä Teemu, Jyväskylä

 

Putkiasentaja

Huikari Patrik, Viitasaari

Kekkonen Patrik, Äänekoski

Marttinen Jari, Pihtipudas

Nikki Elias, Kannonkoski

Rautiainen Joona, Äänekoski

Tikkanen Tino, Äänekoski

Tuhkanen Roope, Äänekoski

Vertanen Tapio, Äänekoski

Viinikainen Toni, Äänekoski

 

Puuseppä

Miettinen Mikko, Saarijärvi

Soukka Teemu, Saarijärvi

Vainio Jaani, Äänekoski

Willman Ilkka, Jyväskylä

 

Sähköasentaja

Harju Mikael, Saarijärvi

Honkonen Jami, Äänekoski

Jäntti Asser, Konnevesi

Kaarakainen Juri, Äänekoski

Lampi Atte, Äänekoski

Liimatainen Toni, Äänekoski

Valtonen Jesse, Äänekoski

 

Sähköasentaja-automaatioasentaja

Bärlund Jukka, Uurainen

Haustola Petri, Äänekoski

Kautto Sami, Jyväskylä

Kuusela Jussi, Jyväskylä

Lindeman Henna, Äänekoski

Naukkarinen Jarno, Äänekoski

Ojala Unto, Äänekoski

Salo Marjo, Äänekoski

Sorvamaa Sulo, Äänekoski

Vanhanen Marko, Äänekoski

 

Talonrakentaja

Hannukainen Leevi, Äänekoski

Hyppönen Miko, Äänekoski

Hytönen Mikko, Laukaa

Ikäheimonen Marcus, Keitele

Kinnunen Arttu, Äänekoski

Kinnunen Jouni, Kinnula

Kinnunen Toni, Kinnula

Koskinen Susa, Saarijärvi

Lahtinen Ville, Äänekoski

Lohi Petteri, Laukaa

Masalin Joni, Viitasaari

Minkkinen Eelis, Saarijärvi

Moisio Elias, Saarijärvi

Nykky Teemu, Äänekoski

Nzamuye Claude, Vantaa

Ojala Juuso, Kyyjärvi

Paakki Patrick, Laukaa

Pasanen Manu, Viitasaari

Peränen Henrik, Saarijärvi

Poikola Joonatan, Laukaa

Rauhala Topi, Kinnula

Rautiainen Riku, Äänekoski

Temonen Niko, Saarijärvi

Tuikkanen Joona, Äänekoski

 

Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ahonen Marko, Äänekoski

Arkkukangas Mika, Kyyjärvi

Boman Ilkka, Viitasaari

Brandt Ville, Kannonkoski

Eevala Jere, Keitele

Europaeus Aapo, Hartola

Honkamäki Katja, Karstula

Huhtinen Ville, Äänekoski

Hämäläinen Erik, Viitasaari

Hämäläinen Kati, Äänekoski

Hämäläinen Mika, Kivijärvi

Janhunen Ilari, Äänekoski

Karhunen Ville, Keitele

Karjalainen Niklas, Uurainen

Karppinen Jouko, Konginkangas

Kautto Jani, Saarijärvi

Kautto Rami, Äänekoski

Kemppainen Samuli, Viitasaari

Keski-Korpi Juho, Viitasaari

Klaos Kristen, Viitasaari

Kokko Sakari, Pihtipudas

Kulmanen Kari, Konnevesi

Laine Tomi, Äänekoski

Lankinen Miro, Äänekoski

Leppänen Antti, Pihtipudas 

Liimatainen Eetu, Konnevesi

Monthan Jesse, Äänekoski

Nieminen Eemeli, Äänekoski

Niskanen Niklas, Viitasaari

Paatelainen Tomi, Viitasaari

Rantakangas Tuomas, Äänekoski

Rekonen Jenni, Viitasaari

Rekonen Mika, Viitasaari

Ruohonen Kirsi, Äänekoski

Rutanen Hannu, Viitasaari

Rutanen Olavi, Viitasaari

Söderholm Olli, Lahti

Tiihonen Jenni, Äänekoski

Törhönen Artturi, Viitasaari

Vesterinen Petra, Karstula

Vihikangas Teemu, Karstula

 

Ympäristönhoitaja

Hautanen Taru, Äänekoski

Kainulainen Veli-Pekka, Jyväskylä

Kujanpää Harri, Äänekoski

Kuronen Jonna, Äänekoski

Kuronen Mika, Tampere

Liimatainen Jani, Viitasaari

Liimatainen Laura, Viitasaari

Peura Eija, Jyväskylä

Poikolainen Eeva, Hankasalmi

Räty Asta, Jyväskylä

Tallnäs Timo, Espoo

Tullila Jaana, Äänekoski

Virtanen Panu, Äänekoski

 

Ammattitutkinnot ja erikoisammattitutkinnot

 

Eläintenhoitajan ammattitutkinto, eläinten trimmaamisen osaamisala

Flink Pirita, Jyväskylä

Jäske Tuuli, Jyväskylä

Kallionsivu Laura, Saarijärvi

Kutramoinen Elisa, Hartola

Leinonen Eija, Saarijärvi

Mustamäki Jolanta, Saarijärvi

Rusanen Outi, Jyväskylä

Salminen Tanja, Uurainen

Tiihonen Veera, Saarijärvi

 

Kotityöpalvelujen ammattitutkinto

Iso-Ahola Eero, Saarijärvi

 

Laitoshuoltajan ammattitutkinto

Hyvönen Pia, Laukaa

Vähäaho Johanna, Äänekoski

 

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Jylhä Ritva, Jyväskylä

Kauppinen Marjaana, Kannonkoski

Manninen Sirpa, Kivijärvi

Mäkeläinen Tuula, Saarijärvi

Mäntylä Tuula, Kinnula

Riekko Juha, Karstula

Riihimäki Soili, Jyväskylä

Ruuska Sanna, Viitasaari

Sormunen Mirja, Laukaa

Taavitsainen Mira-Maria, Karstula

Tuominen Tuula, Äänekoski

Vehmanen-Mäntynen Sari, Äänekoski

Vuorela Arja, Viitasaari

 

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto

Jämsén Sari, Äänekoski

Piri Laura, Jämsä

 

Myynnin ammattitutkinto

Juha Ahoketo, Isokyrö

Alasalmi Mikko, Kajaani

Hakunti Jukka, Kokkola

Halmetoja Teemu, Nivala

Jäppinen Kimmo, Loimaa

Kekkonen Päivi, Laukaa

Lahti Petri, Saarijärvi

Lievonen Tiia, Saarijärvi

Nieminen Henry, Lahti

Oksanen Joni, Äänekoski

Pekkarinen Anni, Äänekoski

Pietikäinen Anssi, Kuopio

Pulkkinen Mikko, Joensuu

Rönkkö Hanna-Mari, Iisalmi

Sundqvist Ari, Jyväskylä

Tarvainen Jenni, Karstula

Tunturi Birgitta, Saarijärvi

Turtia Sonja, Mäntsälä

 

Sähköasentajan ammattitutkinto

Rantanen Toni, Jyväskylä

Salmelin Sami, Äänekoski

 

Taloushallinnon ammattitutkinto

Eerola Iida, Saarijärvi

Helenius Annakaisa, Äänekoski

Kautto Katri, Äänekoski

 

Tekniikan erikoisammattitutkinto

Tanhua Sofia, Jyväskylä

 

Tuotantoeläinten hoidon ja hyvinvoinnin ammattitutkinto

Aliranta Anna, Äänekoski

Alusniemi Nuutti, Jyväskylä

Berg Markus, Konnevesi

Kemppainen Heidi, Laukaa

 

Ympäristönhoitaja

Heiskanen Kalle, Jyväskylä

Vaajaniemi Essi, Hankasalmi

 

Yrittäjän ammattitutkinto

Heinonen Sanna, Kivijärvi

Kangas Sari, Konnevesi

Pekkala Merja, Äänekoski

Oikaisuja torstain 31.5. juttuihin