JYPin vahva tahti jatkuu – nyt se niisti pisteet Pelicansilta, katso ottelun maalit
JYPin vahva vire kiekkoliigassa jatkuu. Lauantain kierroksella se voitti kotonaan Pelicansin numeroin 5–3 (1–0, 3–1, 1–2).
Voit katsoa Telian maalikoosteen ottelusta tästä:
JYPin maaleista vastasivat ensimmäisessä erässä Mikko kalteva ja toisessa erässä Jarkko Immonen, Jaakko Jokinen ja Miska Siikonen (1+2).
Pelicansin kirivaihde tuotti ottelun viimeisellä kymmenminuuttisella kaksi maalia, mutta se ei riittänyt haastamaan kotijoukkuetta kolmen pisteen taistelussa. Kesken kirin kylmää vettä niskaan suihkutti Julius Nättinen (1+2), joka iski kiekon tyhjään verkkoon.
JYP on voittanut viimeisestä seitsemästä pelistään kuusi ja on sarjataulukossa kolmantena. Julius Nättinen jatkaa sarjan piste- ja maalipörssin kärjessä.
JYP–Pelicans-kamppailu päättyi kierroksen otteluista viimeisenä, sillä alkua viivytti juhlaseremonia, jossa Riikka Sallisen pelinumero 13 nostettiin jäädytettynä hallin kattoon.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.